Zmiany w ustalaniu list startowych WRC

czw, 7 czerwca 2018 godz. 12:54:37 skomentuj rajdy

FIA

Światowa Rada Sportów Motorowych, która obradowała w Manili, poinformowała, że od sezonu 2019 nastąpi zmiana kolejności startowej w rundach rajdowych mistrzostw świata.

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy z priorytetem P1, którzy będą korzystać z systemu Rally2, na liście startowej będą ustawiani przed pozostałymi zawodnikami z tym priorytetem. W tym roku kierowcy powracający do rywalizacji startują za właściwą stawką.

Rada chce również uatrakcyjnić i zapewnić większą konkurencję w rajdach regionalnych, do czego ma przyczynić się nowa piramida klas oparta na niedrogich samochodach. Nowe auta mają z łatwością uzyskiwać homologację FIA i narodowych związków, a w niektórych kategoriach intencją będzie umożliwienie regionalnym konstruktorom na opracowanie własnych pojazdów.

By zwiększyć atrakcyjność klasy R1, od 2019 roku zostaną uproszczone przepisy, by zapewnić większą niezawodność aut podczas rajdów szutrowych. Auta mają też być bardziej dostępne w krajowych mistrzostwach.

Ze skutkiem natychmiastowym nowo homologowana kategoria R4-KIT będzie kwalifikować się do wszystkich mistrzostw regionalnych.