Rally Italia Sardegna 2018 - Udany poranek Mikkelsena

pią, 8 czerwca 2018 godz. 09:23:56 skomentuj rajdy

Andreas Mikkelsen

Odcinek Tula rozpoczął piątkową część Rajdu Sardynii. 22.12 kilometrowa próba została przedłużona o 6 km w porównaniu do poprzednich lat. Oes rozpoczyna się od średnich prędkości, potem na zawodników czekała szybka partia, a następnie powrót do średniego tempa w pobliżu mety. Nawierzchnia dość piaszczysta, w niektórych sekcjach z trawą pośrodku drogi.

Wszystkie zespoły rano skłoniły się głównie ku miękkim oponom. Kierowcy Citroena oraz Hayden Paddon mają po cztery miękkie i dwie twarde. Reprezentanci M-Sport Ford oraz Ott Tanak i Thierry Neuville mają po pięć miękkich opon, Mikkelsen ma sześć, a Latvala i Lappi po cztery miękkie i po jednej twardej.

Przed rozpoczęciem rywalizacji nad trasą pierwszego etapu padał deszcz.

Andreas Mikkelsen najlepiej rozpoczął piątek, wygrywając oes i zostając nowym liderem rajdu. O 9.1s pokonał Madsa Ostberga i o 9.7s Jari-Mattiego Latvalę.

- Mieliśmy dobry przejazd. Staraliśmy się nie atakować zbytnio, bowiem bardzo się ślizgając tracimy czas. Nadal jest miejsce na poprawę, ale samochód spisuje się tak, jak chcę – powiedział Andreas Mikkelsen.

- To był dobry czas, ale to było dość frustrujące, ponieważ trzeba było trochę odpuszczać. Jest sporo błota na oesie, nie popełniłem żadnych błędów. Pojechałem całkiem nieźle i to prawdopodobnie dało nam taki wynik.

- Przyznam, że nie było łatwo – powiedział Jari-Matti Latvala. – Nie ryzykowałem, starałem się jechać czysto i myślę, że dobrze nam poszło. Na kilku nawrotach miałem problemy ze skręcaniem, nie mogę czuć się w stu procentach pewnie jeśli chodzi o przód samochodu.

Ott Tanak stracił do liderów rajdu 10.4s.

- Nie było źle – stwierdził Ott Tanak. – W szybszych sekcjach wyczucie samochodu jest dobre, ale w bardziej krętych sekcjach już nie tak bardzo. Myślę, że to kwestia ustawień, ale nie jestem tego do końca pewien.

Thierry Neuville był piąty (+10.6s), Sebastien Ogier szósty (+12.7s), a Esapekka Lappi siódmy (+14.2s).

- Bardzo trudne warunki, wiedzieliśmy, że to będzie trudny oes, ale deszcz sprawił, że było bardzo ślisko – powiedział Thierry Neuville. – Oczywiście dla nas jest dobrze walcząc przez reszte weekendu, ale to jest wymagające.

- Warunki są dobre do jazdy z przodu – stwierdził Sebastien Ogier. – Nie chciałem jednak zbyt ryzykować.

- Droga jest wąska i jest tylko jedna właściwa linia jazdy – powiedział Lappi.

Dziesiątkę skompletowali: Suninen (+16.1s), Breen (16.5s), Paddon (+17.2s). Elfyn Evans uszkodził zawieszenie i stracił trzynaście minut.

W rajdzie Andreas Mikkelsen ma 10.9s przewagi nad Madsem Ostbergiem i 11.2s nad Thierrym Neuville. Kolejne pozycje zajmują Latvala (+11.5s), Ogier (+12.6s), Tanak (+12.8s), Lappi (+15.8s), Suninen (+17.8s), Paddon (+18.7s), Breen (+22.8s).

Łukasz Pieniążek rozpoczął piątkową część Rajdu Sardynii od siódmego czasu w WRC2. Kajetan Kajetanowicz był jedenasty. Najszybszy był Pierre-Louis Loubet, do którego stracili kolejno 16s i 23.9s.

Skoda Motorsport