Rajd Polski 2017 - Tanak pożegnał się ze zwycięstwem

nie, 2 lipca 2017 godz. 09:47:39 skomentuj rajdy

Ott Tanak

Ott Tanak, który walczył o triumf na Rajdzie Polski, popełnił błąd na pierwszym przejeździe odcinka Paprotki i musi pogodzić się z porażką w tegorocznej rywalizacji. Estończyk uderzył w przydrożne drzewo, uszkadzając przód swojej Fiesty WRC. Kierowca M-Sportu na mecie stracił blisko dwie minuty i nie będzie kontynuował jazdy.

- To stało się na błotnistej partii w lesie. Uderzyłem tyłem w skarpę, a następnie przodem w drzewo. Musiałem atakować, jeśli chciałem wygrać - mówił Tanak.

Odcinek na swoje konto zapisał Thierry Neuville, który o 8,8 sekundy pokonał Jari-Matti Latvalę. Oesowe podium skompletował Stephane Lefebvre (+18,8), czwarty był Craig Breen (+21,7), a piąty Hayden Paddon (+22,8).

- Szkoda Otta. Miał niewiarygodny rajd. Wiele osób mówiło mi, że wypadnie tutaj, więc byłem spokojny i zarządzałem swoją jazdę. Czuję się dobrze - mówił Neuville.

- To moja wina. Przed odcinkiem pracowaliśmy nad samochodem i pod moimi stopami zostały narzędzia. Straciłem koncentrację - mówił Lefebvre, który na metę przywiózł wbity w przód samochodu kawałek płotu.

- Nie było tak źle. Wcześniej wprowadziłem kilka zmian. Nie wiem, czy różnicy nie dały warunki drogowe, ale byłem bardziej pewny siebie - informował Breen.

- To ładna niedzielna jazda. Zarządzam przewagą - podsumował Paddon.

Drugą piątkę na próbie otworzył Mads Ostberg (+22,9). Siódmy rezultat uzyskał Sebastien Ogier (+24,6), a dziesiątkę skompletowali Dani Sordo (+28,3), Juho Hanninen (+30,3) i Teemu Suninen (+30,3).

- Hopy podobają mi się. Warunki są trudne. Miałem kilka dużych momentów, mimomimo że jechałem bezpiecznie. Cieszę się, że nie jadę na granicy - podsumował Ostberg.

- Z pewnością nie atakuję. Jedynym miejscem, gdzie będę to robił to Power Stage - zapowiadał Ogier.

- Zaraz za startem jest bardzo śliskie hamowanie, a na wypadkowej rośnie wielkie drzewo - informował Sordo, który prosił o przekazanie informacji pozostałym załogom.

- Przyczepność wiele razy zmieniała się - donosił Hanninen.

- Zgasiłem silnik na starcie. Nie wiem dlaczego. Było całkiem nieźle - relacjonował Suninen.

- Było trochę lepiej. Jest bardziej piaszczyście i nadal zdradziecko - oceniał Evans (+33,9).

- Nie było przyczepności na hamowaniu i pojechałem prosto. Było bardzo ślisko. Myślałem, że hamowanie rozpocząłem wcześniej, ale ślizgałem się - tłumaczył Mikkelsen (+49,3).

W klasyfikacji generalnej Neuville ma ponad minutę przewagi nad Paddonem. Trzeci jest Tanak (+1:43,1), czwarty Ogier (+2:08,9), a piąty Sordo (+2:30,3).

W WRC2 czołową trójkę tworzą Ole Christian Veiby, Pontus Tidemand (+48,9) oraz Quentin Gilbert (+4:13,0). Wojciech Chuchała (+7:57,8) jest szósty. Łukasz Pieniążek korzystający z Rally2 jest jedenasty.

- We wszystkim chodzi o zabezpieczenie naszej pozycji - mówił Veiby.

Nil Solans przewodzi stawce WRC3 i JWRC. Czwarty w WRC3 jest Jakub Brzeziński.