Rally Finland 2017 - Tanak pierwszym liderem

czw, 27 lipca 2017 godz. 19:58:21 skomentuj rajdy

Ott Tanak | fot. twitter.com/OttTanak

Ott Tanak i Martin Jarveoja na pokładzie Fiesty WRC'17 popisali się najlepszym czasem na pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Finlandii i zostali liderami imprezy w klasyfikacji generalnej. Estoński duet po pokonaniu 2,31 km oesu Harju 1 o 1,1 sekundy wyprzedził załogę Hyundaia: Neuville/Gilsoul. Oesowe podium skompletowali broniący barw M-Sportu: Ogier i Ingrassia (+1,5).

- To ten rodzaj imprezy podczas której możesz uśmiechać się. Czujemy respekt przed tymi drogami, ale gdy masz dobre wyczucie może być bardzo przyjemnie - mówił Tanak.

- To będzie trudny rajd. Najważniejsze jest, aby cieszyć się nim i pozostać w ścisłej walce z Sebem. Na mecie trzeba być przed nim - komentował Neuville.

- W Finlandii trzeba atakować. Presja jest tu normalnością. Byłem na wakacjach i czuję się zrelaksowany. Przyjechałem tutaj z naładowanymi bateriami i jestem gotowy do ataku - zapowiadał Ogier.

Czwartym czasem na asfaltowo-szutrowej próbie popisał się duet Breen/Martin (+1,6). Załoga Citroena w pokonanym polu zostawiła najszybszych z obozu Toyoty: Latvalę i Anttilę (+2,2). Szósty czas należał do Paddona i Marschalla (+2,5), a siódmy do Hanninena i Lindstroma (+2,7).

- Będąc tu, ponownie czuję się wspaniale. Pamiętam jak w zeszłym roku mówiłem, że jedzie się tutaj jak grając na PlayStation. Teraz znowu czuję, że je mam. Chłopaki zdziałali cuda z samochodem. Nie mogę doczekać się jutra - komentował Breen.

- Start w tym rajdzie to fantastyczna sprawa. Odcinek był dobry, ale trudny. Nie było wspaniale na pierwszym zakręcie. Poza tym jestem zadowolony z wyczucia auta. Teraz możemy zacząć rajd - mówił Latvala.

- Musimy zachować spokój i trzymać się wytycznych. W ten weekend jedziemy swój rajd. Utrzymamy naturalność i zobaczymy, co się wydarzy - zapowiadał Paddon.

- Nie mam dużej przewagi, ale na pewno będziemy próbować - oceniał swoją pozycję Juho Hanninen.

Dziesiątkę uzupełnili Meeke i Nagle (+3,0), Evans i Barritt (+3,1) oraz Sordo i Marti (+3,5). Jedenasty był Ostberg i Eriksen (+4,7), dwunasty Suninen i Markkula (+5,4), a trzynasty Lappi i Ferm (+5,7).

- To trudny uliczny oes, na którym nie chcesz popełnić błędu. Z pewnością inni będą szybsi, ale ważniejsze było, by nie stracić czasu - mówił Meeke.

- Nie miałem najlepszych przygotowań do startu, ale musimy o tym zapomnieć i prowadzić samochód - tłumaczył Evans.

- Było w porządku. Będę starał się pojechać jak najlepiej w ten weekend - mówił Sordo.

- Nie mogę doczekać się jutrzejszych odcinków, ale bawiłem się także na odcinku testowym i tutaj. Naprawdę podoba mi się! Jest bardzo przyjemnie i jestem zadowolony, że mogę doświadczyć to z dobrym przyjacielem i wspaniałym pilotem - komentował Ostberg.

- To był czysty przejazd. Nic szczególnego. Byłem ostrożny na wielu hamowaniach i mam nadzieję, że nie straciliśmy więcej niż 2-3 sekundy - mówił Suninen.

- Opony ślizgał się wszędzie i nie mogłem utrzymać linii na szykanie - informował Lappi.

W WRC2 pierwszym liderem został Umberto Scandola. 0,5 sekundy stracił Pierre-Louis Loubet, a 1,1 sekundy straty zanotował Quentin Gilbert.

Na jutro zaplanowano dwanaście odcinków specjalnych, a pierwsza z prób rozpocznie się o 6:12 czasu polskiego.

fot. twitter.com/OttTanak