Rajd Świdnicki-Krause 2018 - Świdnicki trzeci raz dla Grzyba

nie, 22 kwietnia 2018 godz. 15:39:43 skomentuj rajdy

Grzegorz Grzyb | fot. Marcin Kaliszka

Grzegorz Grzyb i Robert Hundla na pokładzie Skody Fabii R5 zapisali na swoje konto 46. Rajd Świdnicki-Krause, który rozpoczął sezon RSMP 2018. Dla kierowcy Skody Fabii to drugi w tym roku triumf po odniesieniu zwycięstwa w Rajdzie Presov. Ponadto dla Grzyba to ósme zwycięstwo na trasach mistrzostw Polski i 28 wizyta na podium. Załoga Grzyb/Hundla była w ten weekend najszybsza na czterech z ośmiu odcinków specjalnych.

Drugie miejsce wywalczył duet Jakub Brzeziński/Kamil Kozdroń (+13,0). Dla kolejnego kierowcy Skody Fabii R5 to szóste podium RSMP w karierze. Trzecie miejsce po zaciętym boju wywalczyli reprezentanci Skoda Polska Motorsport: Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (+17,7). Dla Łodzianina to druga w karierze wizyta na podium. Ostatni raz trzy modele tego samego samochodu pojawiły się na podium RSMP podczas Rajdu Nadwiślańskiego 2016, gdy w czołowej trójce kibice ujrzeli Fiesty R5.
Jakub Brzeziński | fot. Marcin Kaliszka
7,6 sekundy do podium zabrakło załodze Gabryś/Natkaniec, która za swoimi plecami zostawiła Kasperczyka i Sytego (+54,0) oraz Kołtuna i Pleskota (+1:05,3).

Siódme miejsce  wywalczyli najlepsi w klasie Open N: Słobodzian i Dachowski (2:44,4), którzy okazali się szybsi od Byśkiniewicza i Wisławskiego (+2:50,8). Załoga TVN Turbo zadebiutowała na pokładzie Hyundaia i20 R5. Dziewiąte miejsce zdobyła druga załoga klasy Open N: Kotarba/Kotarba (+4:03,5).

Punktowaną dziesiątkę zamknęła załoga Wróblewski/Spentanty (+4:38,7), którzy okazali się najlepsi w klasie 2WD i 4. Zawodnicy w Peugeocie 208 R2 o 1,5 sekundy pokonali Jureckiego i Trelę w bliźniaczej rajdówce. Dwunaste miejsce wywalczył trzeci duet klasy Open N: Łata/Roik (+5:29,1), a trzynaste, trzecia załoga klasy 2WD i 4: Lubiak/Borko (+5:35,7).

W Open 2WD- samotnie do mety dotarli Chmielewski i Majewski w Citroenie C2 S1600. W klasie 3 rywalizację ukończyli Hupało i Fiołek w Renault Clio R3T. W HR4 Zabuski i Jaros byli lepsi od Dudzińskiego i Biniędy.

W Open 2WD+ Strychalski i Pochroń w Nissanie 350Z o blisko dwie minuty pokonali duet Krysiak/Pachuta w Fordzie Fiesta. Najniższy stopień podium wywlaczyli Mularczyk i Paciej.
Mikołaj Marczyk | fot. Marcin Kaliszka
Bonusowe punkty na Power Stage wywalczyli Marczyk, Brzeziński (+1,6), Grzyb (+5,7), Gabryś (+6,9) i Kołtun (+8,8). Do mety ostatniego odcinka nie dotarł Dariusz Poloński.

W klasyfikacji sezonu Grzyb (28) ma za sobą Brzezińskiego (22), Marczyka (20), Gabrysia (14), Kasperczyka (10) i Kołtuna (9). Kolejną rundą mistrzostw Polski będzie rozgrywany za miesiąc Rajd Dolnośląski.

W Motul HRSMP najszybsi byli Pryczek i Marschal w Subaru Imprezie. Ponad pięć minut wolniejsi okazali się Smagała i Giergiel w Hondzie Civic, a ponad sześć minut stracili Gaciarz i Kowalik w Nissanie Sunny.

fot. Marcin Kaliszka