Østberg chce uproszczenia przepisów homologacyjnych

wto, 29 sierpnia 2017 godz. 12:18:45 skomentuj rajdy

fot. VW

Morten Østberg wezwał FIA do zmian w przepisach dotyczących homologacji samochodów, w celu zagwarantowania lepszej przyszłości WRC.

Zespół Østberga Onebet Jipocar wystawia obecnie Fiestę WRC jego syna Madsa, w mistrzostwach świata.

Uważa, że prostsze procedury dotyczące homologowania samochodów WRC mogą wpłynąć na dużą różnicę w przyszłości.

- Ten sport jest w lepszej formie niż kiedykolwiek wcześniej - uznał Østberga Sr w rozmowie z Motorsport Monday. - Widzieliśmy dobry okres w latach dziewięćdziesiątych, ale teraz jest nawet lepiej. Musimy sprawić, aby było jeszcze świetniej. Dziesięć lat temu mieliśmy wielu producentów, ale już ich nie ma. Nie możemy tego znowu zaryzykować.

- Wszystko teraz dobrze funkcjonuje, ale jeśli stracimy jednego czy dwóch producentów, będzie ciężko - kontynuował. - Gdyby FIA wprowadziła pewne zmiany, to by nas uchroniło przed tym. To czego potrzebujemy to możliwość homologacji niepochodzącej z fabryki. Jeśli uprościmy procedurę i damy szansę prywatnym zespołom na przeprowadzenie tego procesu, to jestem pewien, że będziemy mieli więcej samochodów.

Podkreślił, że w tym roku zabrakło Polo 2017 ze względu na brak porozumienia w kwestii homologacji. Uważa, że zmiany mogłyby również pomóc prywatnym zespołom we współpracy z producentami.

- Gdyby była możliwość prywatnej homologacji, wtedy moglibyśmy z nich skorzystać i mielibyśmy jeszcze o jeden więcej z tych niesamowitych samochodów. Zespoły jak Proton mają w drodze auto R5. Jestem pewien, że będzie dobre i jeśli jesteś w stanie wyprodukować dobry samochód R5, jesteś w stanie też zbudować auto WRC - podsumował.