Rally de Espana 2013 - Sordo drugi, Kubica dziesiąty

sob, 26 października 2013 godz. 10:54:28 skomentuj rajdy
Tagi: Sordo, Kubica

Sordo/del Barrio | Fot. Marcin KaliszkaNa najdłuższym odcinku Rally de Espana, 42-kilometrowym El Priorat, Dani Sordo pokonał Sebastiena Ogiera o 2,9, Jari-Mattiego Latvalę o 4,3 sekundy. Kantabryjczyk został nowym wiceliderem - ze stratą 6,5 s do Ogiera. Robert Kubica, dziesiąty na oesie, w WRC 2 szybszy o 11,6 s od Elfyna Evansa, awansował na 10 miejsce w generalce. Andreas Mikkelsen wrócił do serwisu i jutro skorzysta z Rally 2.

- Było OK - uznał Robert Kubica. - Można coś poprawić, nie było perfekcyjnie, ale OK... Mamy szybę zaklejoną taśmą, bo rano w serwisie odkryliśmy centymetrową dziurę. W trakcie szybkiej jazdy mogło nam wysadzić szybę.

- Poszło nam naprawdę dobrze - mówił Dani Sordo. - Samochód był fajny, ale można było mocniej cisnąć. Problem stanowiły opony. Musiałem o nie dbać, dlatego nie atakowałem na maksimum.

- Ten odcinek ma inny profil - zauważył Sebastien Ogier. - Było OK, ale to długi oes i opony mocno cierpiały. Nie mogłem za bardzo atakować. Nie dbam o to, czy będę jutro otwierał drogę. Nie zamierzam kalkulować.

- Ten odcinek robi wrażenie - powiedział Jari-Matti Latvala. - Zaliczyliśmy udany przejazd. Straciłem czas na sekcji ze śliskim asfaltem.

Mikko Hirvonen ponownie zmieścił się w czwórce. - Jestem naprawdę zadowolony. Jadę tak jak zawsze. Pod koniec nie trzymały już opony i wszędzie się ślizgaliśmy. Trudno było utrzymać linię.

- Cisnę na maksimum, ale w tej chwili nie mogę nic zrobić - narzekał Thierry Neuville. - Jadę w moim limicie. Nie wiem, dlaczego tracę tyle czasu. Nie rozumiem tego. Czuję, że dobrze jadę. Musimy popracować na setupem. Dzieje się coś dziwnego.

Jewgienij Nowikow traci już 9 sekund do Hirvonena. - Było całkiem dobrze. Trochę uważałem na cięciach, żeby nie przebić opony. Wszystko jest OK.

Mads Østberg ma przewagę 1,6 sekundy nad Haydenem Paddonem. - Było OK, trochę lepiej niż poprzednio, ale nawet nie zbliżyliśmy się do przyzwoitego czasu. Idziemy jednak w dobrym kierunku. Postaram się cisnąć trochę mocniej.

Hayden Paddon oddał Madsowi sześć dziesiątych. - Miałem naprawdę kłopoty z rytmem. Samochód jest mocno podsterowny. Próbowaliśmy wielu rzeczy z setupem. Nadal się uczymy.

Martin Prokop traci do Paddona 3,2 sekundy. - Po cięciu na 15 kilometrze poczułem duże wibracje z lewego przodu. Myślałem, że przebiliśmy oponę. W drugiej części odcinka było bardzo ślisko. Opony miały już dosyć.

- To fajny odcinek - komentował Nasser al-Attiyah. - Nie czuję się zbyt pewnie. Nie wiem, dlaczego. Chcę ukończyć rajd i czegoś się nauczyć.

Khalid al-Qassimi przegrał z Nasserem o 32 sekundy. - Było raz lepiej, raz gorzej. Miejscami jedziemy agresywnie, miejscami odpuszczamy. Odcinek nie jest łatwy. Jechało się naprawdę ciężko.

- Znowu było bardzo źle - ocenił Abdulaziz al-Kuwari. - Technika jazdy na asfalcie jest zupełnie inna.

- Szczerze mówiąc, nie było wspaniale - ocenił Elfyn Evans. - Miejscami mieliśmy kłopoty z rytmem.

Sepp Wiegand stracił 50 sekund do Kubicy. - Dla mnie było naprawdę trudno. Miałem dwa duże momenty. W opisie były błędy. Pod koniec zdarliśmy opony i zrobiło się bardzo ślisko.

- Odcinek mi się podobał - oświadczył Yazeed al-Rajhi. - Największy problem w tym rajdzie to nie stracić hamulców. Musiałem na nie uważać.

Fot. Marcin Kaliszka