Rajd Polski w FIA ERC

śro, 6 grudnia 2017 godz. 21:17:29 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. Marcin Kaliszka

Światowa Rada Sportów Motorowych, która obradowała dziś w Paryżu, zatwierdziła kalendarze rajdowych mistrzostw świata oraz regionalnych cykli, potwierdzając jednocześnie, że Rajd Polski znajdzie się w kalendarzu mistrzostw Europy.

Mistrzostwa Starego Kontynentu składają się z ośmiu rund. Sezon rozpocznie Rajd Azorów, po którym załogi przeniosą się na trasy Rajdu Wysp Kanaryjskich, Rajdu Akropolu oraz Rajdu Cypru. Drugą część sezonu utworzą Rally di Roma Capitale, Rajd Barum, Rajd Polski oraz Rajd Lipawy. W ERC2 do końcowego wyniku będą zaliczane cztery najlepsze rezultaty.

KALENDARZ FIA ERC 2018
22-24.03 Rajd Azorów (ERC Junior)
03-05.05 Rajd Wysp Kanaryjskich (ERC Junior)
01-03.06 Rajd Akropolu
15-17.06 Rajd Cypru
20-22.07 Rajd Roma Capitale (ERC Junior)
24-26.08 Rajd Barum (ERC Junior)
21-23.09 Rajd Polski (ERC Junior)
12-14.10 Rajd Lipawy (ERC Junior)

Rada postanowiła także, że prywatni kierowcy w mistrzostwach świata będą mogli korzystać z nowych samochodów klasy WRC bez konieczności zgłoszenia się za pośrednictwem producenta. Zgłoszenia takie będą zatwierdzane przez departament rajdów FIA, a kierowcy będą mieli ograniczenia związane z testowaniem.

Potwierdzono, że DMACK, Michelin oraz Pirelli są nominowani jako dostawcy opon do mistrzostw świata.

W WRC2 do końcowego wyniku będzie branych pod uwagę sześć najlepszych wyników z siedmiu startów, przy czym nie wprowadzono obowiązkowych rund w sezonie.

Załogi, które zgłoszą się do rajdu w samochodzie klasy R5, a nie są zgłoszone do WRC2 lub na początku sezonu ich zespół nie zgłosił się do WRC2, będą mogły korzystać z dowolnego ogumienia, co ma zwiększyć możliwości startów w mistrzostwach świata lokalnym kierowcom.

W 2018 roku nie zostanie przyznane WRC Trophy, ale starsze samochody WRC nadal będą miały osobną klasyfikację. Zatwierdzono także przedstawiony we wrześniu kalendarz mistrzostw świata.

fot. Marcin Kaliszka