Rally Finland 2017 - Problemy Ostberga i Suninena na Ouninpohji

sob, 29 lipca 2017 godz. 10:18:07 skomentuj rajdy

fot. Michelin Motorsport

Mads Ostberg, który zajmował siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii oraz Teemu Suninen, trzeci po piętnastu odcinkach specjalnych, nie zaliczą do udanych pierwszego przejazdu kultowej Ouninpohji. Norweg wypadł z trasy i na mecie zameldował się ze stratą ponad trzech minut. Fin przestrzelił jedną z pięciu ustawionych na trasie szykan i stracił ponad 30 sekund.

- Przestrzeliłem szykanę i musiałem zawracać. Straciłem około 20 sekund. To nie był dobry przejazd - mówił Suninen.

- Wypadłem z trasy. Nie było źle, ale pojechałem rowem i rozbiłem się. Zniszczyłem tylne zawieszenie, coś pogięło się i uszkodziłem hamulec. Jazda bez hamulców na kolejnych odcinkach nie będzie dobra - informował Ostberg.

Najlepszym czasem na ponad 24-kilometrowej próbie popisał się Jari-Matti Latvala. Fin, mimo ustawienia szykan na trasie, uzyskał średnią prędkość 133,61 km/h. Drugi ze stratą 2,5 sekundy był Esapekka Lappi, a oesowe podium dla Toyoty skompletował Juho Hanninen (+11,5).

- To był bardzo dobry przejazd. Jest kilka miejsc, w których mogę poprawić się, ale atakowałem do końca. Mam fantastyczne wyczucie. Tego nie da się poczuć nigdzie indziej - mówił Latvala.

- Było bardzo przyjemnie, ale czas nie jest wystarczająco dobry. Wiem, że straciłem trochę na skrzyżowaniu. Bez tego to był dobry przejazd. Nie obchodzi mnie, czy Jari-Mati wygra rajd. Ja chcę być szybszy. Jeśli mocniej zaatakuję, wypadnę z trasy. Nie wiem, gdzie on poprawia czas - komentował Lappi.

- Ten oes to podstępny drań! Kilka razy pojechałem za szeroko - informował Hanninen.
Za czołową trójką znalazł się Elfyn Evans (+12,5). Brytyjczyk był szybszy od Thierry'ego Neuville'a (+18,2), Craiga Breena (+18,2), Krisa Meeke'a (+27,4), Teemu Suninena (+33,6) oraz Daniego Sordo (+42,4).

- To niesamowite - mówił Evans.

- To fantastyczny oes, ale nie mam stuprocentowej pewności siebie. Starałem się bawić tak mocno jak to było możliwe - mówił Tanak.

- Nie mogę jechać tak jak chcę. Jadę szybko, ale to nie jest maksimum. Samochód uderzał zderzakiem na hamowaniach i odbijał po lądowaniach. To naprawdę trudne. Nasz samochód sprawuje się na każdym innym rajdzie, ale nie w Finlandii - wyjaśnił Neuville.

- Ciężko zaufać notatkom - krótko podsumował Breen.

- Znam ten oes bardzo dobrze, ale nie mam jak prowadzić samochodu. Jest tak, jakbym miał napęd na tył - tłumaczył Meeke.

- Trudno jest się cieszyć, gdy nie ma się dobrego tempa - komentował Sordo.

W klasyfikacji generalnej Latvala ma 7,3 sekundy przewagi nad Lappim. Na trzecie miejsce awansował Hanninen (+55,4), który ma 2,7 sekundy zapasu nad Suninenem (+58,1). Piąty jest Evans (+1:02,7), a szósty Breen (+1:12,0). Dziesiątkę po kraksie Ostberga (+4:09,3) kompletują Neuville (+1:32,4), Meeke (+1:58,0), Tanak (+2:13,8) i Sordo (+3:17,5).

W WRC2 Jari Huttunen ma za swoimi plecami Quentina Gilberta (+1:30,2) i Toma Cave'a (+2:42,3).

fot. Michelin Motorsport