Kennards Hire Rally Australia 2018 - Problemy Neuville'a, team orders w M-Sporcie

pią, 16 listopada 2018 godz. 04:27:17 skomentuj rajdy

Thierry Neuville | fot. Hyundai Motorsport

Thierry Neuville popełnił błąd na drugim przejeździe odcinka Sherwood i na mecie próby zanotował ponad 40 sekund straty do Sebastiena Ogiera, zmniejszając swoje szanse na wywalczenie mistrzowskiego tytułu. Belg za późno hamował do jednej z szykan, uderzył w bele słomy i zgasił silnik. W drugiej części odcinka przebił on lewą tylną oponę.

- Na lądowaniu po hopie opona zeszła z felgi - informował Neuville.
fot. WRC
Przed metą lotną odcinka zwolnili kierowcy M-Sportu: Elfyn Evans i Teemu Suninen, by zapewnić jutro lepszą pozycję startową walczącemu o mistrzowski tytuł Sebastienowi Ogierowi.

- Wszyscy chcemy rywalizować, zwłaszcza, gdy nie ma za dużo wolnych miejsc na przyszły rok. Musimy uszanować decyzję zespołu. To oni nas zatrudniają i wykonujemy swoją pracę - mówił Evans.

- To część gry i muszę przestrzegać zasad. Mam dobre tempo i druga pętla była łatwiejsza - mówił Suninen.

Podobnie jak rano dublet na odcinku Sherwood zanotowali kierowcy Citroena. Tym razem Craig Breen był lepszy od Madsa Ostberga (+1,0). Czołową piątkę uzupełnili Jari-Matti Latvala (+1,3), Hayden Paddon (+2,5) i Esapekka Lappi (+3,3).

- Wydawało mi się, że Neuville był 6,9 sekundy szybszy, ale uświadomiłem sobie, że stracił prawie minutę. Odcinek nie był taki zły. Pod koniec było kilka śliskich miejsc - podsumował Latvala.

- Jestem zadowolony. Na ostatnim odcinku uszkodziłem koło, a zapasowe było zużyte. Na szczęście zminimalizowaliśmy straty - tłumaczył Paddon.

- Muszę oszczędzić samochód. Mój przód jest dość mocno zniszczony. Wydaje mi się, że to po przejeździe przez wodę. Dobrze, że silnik zaczął ponownie pracować po 15-20 sekundach - komentował Lappi.

Szósty czas uzyskał Ott Tanak (+13,0), za którym sklasyfikowano Sebastiena Ogiera (+14,2), Elfyna Evansa (+26,9), Teemu Suninena (+32,2) i Thierry'ego Neuville'a (+54,4).

- Mieliśmy kilka momentów, które wynikały z braku aerodynamiki. W niektórych miejscach skręcałem kierownicą i nic się nie działo. Nie jest to miłe uczucie. Muszę próbować, ale błędy, które popełniałem do tej pory nie były dobre - podsumował Tanak.

- Atakowałem jak szalony. Było gorzej niż rano. Jechałem na granicy, także na hopach. Strata Neuville'a to dobra wiadomość dla mnie - mówił Ogier.

Czołową szóstkę klasyfikacji generalnej tworzą Ostberg, Latvala (+6,2), Breen (+7,5), Paddon (+9,7), Tanak (+19,9) i Lappi (+29,0). Na siódme miejsce awansował Ogier (+41,7), za którym znajdują się Suninen (+45,2) i Evans (+45,4). Dziesiąty jest Neuville (+1:12,8), który jutro najprawdopodobniej będzie drugi na trasie, za Jourdanem Serderidisem.

fot. Hyundai Motorsport/WRC