Rally of Turkey 2018 - Powrót po ośmiu latach

śro, 12 września 2018 godz. 16:43:06 skomentuj rajdy

fot. Mads Ostberg

Rajd Turcji, który powraca do kalendarza WRC po ośmioletniej przerwie, stanowi w tym roku dziesiątą rundę czempionatu i z pewnością zapewni kibicom niesamowitych emocji, zwłaszcza że dla większości zawodników trasy wokół nadmorskiego kurortu Marmaris będą zupełnie nowe.

Krótka historia Rajdu Turcji w WRC rozpoczęła się w 2003 roku, a zwycięzcą został Carlos Sainz pilotowany przez Marca Martiego. Załoga Citroena Xsary WRC pokonała wówczas duet Burns/Reid. Rekordzistą imprezy rangi WRC jest Sebastien Loeb, który triumfował trzykrotnie. Po jednym zwycięstwie mają także Mikko Hirvonen i Marcus Gronholm. Pod względem startów jako jedyni każdą z sześciu edycji rajdu zaliczyli Petter i Henning Solbergowie.

Na liście zgłoszeń tegorocznej imprezy nie zabrakło stałych uczestników WRC i kibice z pewnością ostrzą sobie zęby na pojedynek Sebastiena Ogiera, Thierry'ego Neuville'a i Otta Tanaka. Groźni mogą być również zespołowi koledzy Estończyka, jeśli Toyota uporała się z problemem przegrzewających się silników, który pojawił się w Meksyku. Przed startem ciekawi postawa kierowców Citroena, którzy mogą wykorzystać swoją pozycję na trasie i to, czy w tym sezonie w końcu przełamie się Andreas Mikkelsen. W WRC2 ze stawką załóg regularnie startujących w mistrzostwach Turcji powalczy m.in. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, dla których będzie to trzeci w tym roku występ w mistrzostwach świata. Na liście pojawili się również fabryczni kierowcy Skody: Pontus Tidemand i Jan Kopecky. Zagraniczną stawkę uzupełniają Gus Greensmith, Pedro Heller, Diogo Salvi, Simone Tempestini i Chris Ingram.

Organizatorzy zaplanowali dla załóg siedemnaście odcinków specjalnych. Po czwartkowym odcinku testowym na wieczór przygotowano próbę SSS Turkey (2,00 km). Piątek to trzy dwukrotnie pokonywane oesy: Cetibeli (38,10 km), Ula (21,75 km) i Cicekli (12,57 km). Sobota to ponownie trzy powtarzane oesy: Yesilbelde (34,24 km), Datca (10,70 km) i Icmeler (20,37 km). Zmagania zakończą się w niedzielę na czterech odcinkach: Ovacik (8,05 km), Gokce (12,65 km) i dwukrotnie pokonywanym oesie Marmaris (7,14 km), który otworzy dzień, a na koniec będzie stanowił Power Stage.