Wales Rally GB 2017 - Po mistrzowskie tytuły do Walii

wto, 24 października 2017 godz. 16:07:02 skomentuj rajdy

Dani Sordo | fot. Hyundai Motorsport

Rajd Wielkiej Brytanii, który w tym roku stanowi przedostatnią rundę mistrzostw świata, może zostać areną koronacji tegorocznych mistrzów. O krok od tytułu jest M-Sport, który w klasyfikacji zespołów ma 83 punkty przewagi nad Hyundaiem, gdzie do zdobycia pozostaje 86 punktów. Mistrzowski tytuł może świętować także Sebastien Ogier. 37 punktów straty do Francuza, przy możliwości zdobycia 60 oczek, ma Ott Tanak. Punkt więcej traci Thierry Neuville.

Rajd Wielkiej Brytanii widnieje w kalendarzu mistrzostw świata od początku istnienia cyklu i jedynie w 1996 roku stanowił rundę pucharu świata samochodów z silnikiem dwulitrowym. Rekordzistami imprezy rangi WRC są Hannu Mikkola, Sebastien Ogier oraz Petter Solberg, którzy w walijskich lasach wygrywali czterokrotnie. W klasyfikacji marek na czele jest Ford (11), za którym znajduje się Subaru (9), Lancia (4) i Volkswagen (4).

W tym roku obok wspomnianych już Ogiera, Tanaka i Neuville'a, do grona faworytów należy dodać Andreasa Mikkelsena, który zaliczy drugi rajd w Hyundaiu, Haydena Paddona, Krisa Meeke'a i kierowców Toyoty na czele z Jari-Matti Latvalą. W WRC2 czeka nas pojedynek Pontusa Tidemanda z Ericem Camillim i Ole Christianem Veiby'm oraz Teemu Suninenem, a o jak najlepszy wynik w debiucie postara się Kalle Rovanpera. Polskich barw będzie bronić duet Pieniążek/Mazur, który zadebiutuje w Fabii R5.

Organizatorzy przygotowali w tym roku 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 304,36 km. Po czwartkowym odcinku testowym załogi wieczorem pokonają superoes Visit Conway Tir Prince, który rozpocznie właściwe zmagania. Power Stage i koniec rywalizacji będzie stanowił oes Brenig 2. Zwycięzcę poznamy w niedzielę po godzinie 14:00.

 


 


 


 


fot. Hyundai Motorsport