Tour de Corse 2016 - Pierwsza szansa Ogiera

śro, 28 września 2016 godz. 12:11:47 skomentuj rajdy

Stephane Lefebvre / fot. Citroen Racing

Po nieco dłuższej przerwie w kalendarzu WRC, która została spowodowana odwołaniem Rajdu Chin, załogi powracają na odcinki specjalne i już w ten weekend będą rywalizować podczas Rajdu Korsyki.

Rajd 10000 zakrętów jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Mistrzostwach Świata. Niestety odcinki na francuskiej wyspie były też areną złych wydarzeń w świecie motorsportu. W 1986 roku w wypadku zginął Henri Toivonen, a rok wcześniej Attilio Bettega. Poważne wypadki miał również Tommi Makinen, który w 1997 roku uderzył w krowę i wypadł z trasy, a w 2001 roku opuścił drogę. W wyniku wypadku ranny został pilot Fina. W 2000 roku najpoważniejszy wypadek w swojej karierze miał Colin McRae, który przez kilka godzin był uwięziony w swoim samochodzie.

 

Tour de Corse był stałą częścią kalendarza WRC. Impreza wypadła z niego tylko w 1996 roku oraz w latach 2009-2014, gdy francuską rundę Mistrzostw Świata przeniesiono do Alzacji. Rekordzistami imprezy są Bernard Darniche i Didier Auriol, którzy zwyciężali sześciokrotnie.

 

W tym roku do grona faworytów należy zaliczyć Sebastiena Ogiera, który ma pierwszą szansę na zapewnienie sobie tytułu Mistrza Świata 2016 oraz pozostałych kierowców Volkswagena. Podobnie jak w Niemczech groźni z pewnością będą kierowcy Hyundaia. Nie należy zapominać o powracającym na odcinki specjalne Krisie Meeke'u, który w tym roku był najszybszy w Finlandii. Zeszłorocznego zwycięstwa będzie bronił Jari-Matti Latvala. W WRC2 o kolejne punkty powalczy duet Hubert Ptaszek/Maciej Szczepaniak, którzy skorzystają z Fiesty R5. Ponownie jako kierowca został zgłoszony Maciej Szczepaniak. Na odcinkach Mistrzostw Świata zadebiutuje także Hyundai i20 R5. Więcej o szansach Sebastiena Ogiera na mistrzowski tytuł przeczytasz tu.

161 kilometrów oesowych z 390 zaplanowanych w tym roku stanowi nowość w porównaniu z zeszłoroczną edycją imprezy. Na czwartkowy poranek zaplanowano liczący ponad pięć kilometrów odcinek testowy. Właściwa rywalizacja rozpocznie się w piątek od dwóch dwukrotnie pokonywanych oesów: Acqua Doria-Albitreccia (49,72 km) i Plage du Liamone-Sarrola-Carcopino (29,12 km). Sobota to ponownie dwa dwukrotne pokonywane oesy: La Porta-Valle di Rostino (53,72 km) i Novella-Pietralba (30,80 km). Na zakończenie rywalizacji przygotowano najdłuższy w rajdzie oes Antisanti-Poggio di Nazza (53,78 km) oraz Power Stage Porto-Vecchio-Palombaggia (10,42 km).

 

fot. Citroen Racing