Rally Finland 2018 - Pętla dla Tanaka

pią, 27 lipca 2018 godz. 10:57:40 skomentuj rajdy

Jari-Matti Latvala | fot. TGR WRC

Ott Tanak i Martin Jarveoja, którzy zapisali na swoje konto trzy z czterech porannych odcinków specjalnych Rajdu Finlandii, pojawią się na serwisie jako liderzy rundy WRC. Załoga Toyoty ma 1,1 sekundy przewagi nad najszybszym duetem Citroena: Madsem Ostbergiem i Torsteinem Eriksenem. Najniższy stopień podium jak na razie należy do Jari-Matti Latvali i Miikki Anttili (+10,8).

- Na każdym odcinku jechałem na maksimum. Rano każdy był zaspany. Wszystko toczy się w logiczny sposób. Właściwy dzień dla nas jest jutro - informował Tanak.

- Jest bardzo ślisko. Z pewnością to nie był łatwy odcinek. Starałem się atakować, ale popełniłem kilka błędów - mówił Ostberg.

- Było w porządku, ale jestem trochę rozczarowany. Było bardziej ślisko, niż myślałem i nie byłem pewny siebie. Walka z Ottem trwa - relacjonował Latvala.

Czwarte miejsce zajmują Hayden Paddon i Seb Marshall (+14,8), którzy są najszybsi z obozu Hyundaia. Piąta pozycja należy do Suninena i Markkuli (+16,4), a szósta do Evansa i Barritta (+25,7). Szybsza z załóg M-Sportu była bliska zakończenia zmagań na przedostatnim zakręcie odcinka Äänekoski 1, ale dopisało im szczęście i w przydrożnym rowie nie było żadnych kamieni.

- Nie byliśmy najszybsi, ale byliśmy konsekwentni. Mamy dobre tempo. Nie chcę za mocno atakować. Chcę przygotować się na resztę weekendu - tłumaczył Paddon.

- Pojechałem trochę za szeroko. To był długi szczyt i nie spodziewałem się, że samochód tak odciąży na hamowaniu - informował Suninen.

- Mam dobry rytm. W niektórych miejscach byłem zbyt spięty i straciłem trochę czasu. Następnym razem muszę pojechać porządniej. Ogólnie rzecz biorąc jest w porządku - mówił Evans.

Czołową dziesiątkę zamykają załogi: Ogier/Ingrassia (+28,7), Lappi/Ferm (+49,1), Breen/Martin (+54,0) i Neuville/Gilsoul (+1:07,5). Lider mistrzostw świata obracał się na ostatnim odcinku pętli.

- Jestem zadowolony. W kilku miejscach mogłem mocniej zaatakować i zyskać dodatkowe dziesiąte części sekundy, ale walczę z Thierrym i na tym się koncentruję - komentował Ogier.

- Staram się. Nie mam nic do stracenia. Po południu spróbuję, ale nie wiem, co dzieje się z samochodem. Nie mogę złapać Otta. Prawie dachowałem. Nie mam wystarczającej przyczepności - tłumaczył Lappi.

- Popełniłem jeden mały błąd, który rozproszył mnie. Wiedziałem, że na tym zakręcie ktoś wypadł, ale poza tym było w porządku - mówił Breen.

- Wypadłem z trasy. Popełniłem błąd. Miałem zbyt optymistyczne notatki. Myślałem, by je zmienić, ale nie usłyszałem kolejnej komendy - mówił Neuville.

- Starałem się cokolwiek zobaczyć przez rozbitą szybę. Maska kilka razy podnosiła się w trakcie jazdy - informował Mikkelsen, który zmierza na serwis uszkodzonym Hyundaiem.

Zamykający pętlę oes Äänekoski 1 (7,71 km) najszybciej pokonał Ott Tanak, który o 0,9 sekundy wyprzedził Haydena Paddona. Trzeci czas zanotował Mads Ostberg (+1,6), czwarty był Jari-Matti Latvala (+1,8), a piąty Craig Breen (+2,7).

W WRC2 liderami są Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. Drugie miejsce ze stratą 14,3 sekundy zajmuje duet Pietarinen/Raitanen. Wirtualne podium uzupełniają Veiby i Skjaermoen (+15,6). W klasie RC2 Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur są na dziesiątym miejscu.

fot. TGR WRC