Rally de Portugal 2018 - Ogier zostanie rekordzistą?

wto, 15 maja 2018 godz. 14:58:49 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. M-Sport

Rajd Portugalii, który w tym roku stanowi szóstą rundę WRC rozpoczyna europejską część sezonu mistrzostw świata, która potrwa do przedostatniego w kalendarzu Rajdu Wielkiej Brytanii. Impreza z bazą w Matosinhos, niedaleko Porto, jest jedną z pierwszych, która pojawiła się w kalendarzu mistrzostw świata, a jej pierwszą edycję zorganizowano w 1967 roku.

Rekordzistami imprezy rangi WRC są Markku Alen i Sebastien Ogier, którzy pięciokrotnie triumfowali na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Francuz będzie bronił zeszłorocznego triumfu, ale pozostała część stawki z pewnością nie ułatwi mu tego zadania. Do stałych uczestników mistrzostw dołączą Hayden Paddon oraz Mads Ostberg. Ze starszego egzemplarza Fiesty WRC skorzysta Yazeed Al-Rajhi.

W WRC2 powalczy siedemnaście załóg. Na czele listy ustawiono fabryczny duet Skody: Tidemand/Andersson. Z Fiest R5 skorzystają Greensmith i Parry, Heller i Olmos oraz Katsuta i Salminen. Za duetami Hutunen/Linnaketo (i20) i Andolfi/Scattolin (Fabia) ustawiono Łukasza Pieniążka i Przemysława Maura, którzy pojawią się na pokładzie Skody Fabii R5. W WRC3 powalczy trzynastu juniorów.

Tegoroczna trasa niewiele różni się od ubiegłorocznej. Rywalizacja rozpocznie się w czwartkowy wieczór od superoesu Lousada (3,36 km). Piątek to trzy dwukrotne pokonywane oesy: Viana do Castelo (26,73 km), Caminha (18,11 km) i Ponte de Lima (27,54 km). Dzień zakończy dwukrotny przejazd superoesu Porto Street Stage (1,95 km). Na sobotę zaplanowano trzy dwukrotnie pokonywane próby: Vieira do Minho (17,50 km), Cabeceiras de Basto (22,22 km) oraz Amarante (37,60 km). Zmagania zakończą się na pięciu niedzielnych odcinkach. Załogi dwukrotnie pokonają odcinki Montim (8,64 km) i Fafe (11,18 km), które przedzieli próba Luilhas (11,89 km).