Ogier zaatakował, mały błąd Loeba, kapeć Latvali

nie, 28 października 2018 godz. 11:32:01 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. twitter.com/SebOgier

Sebastien Ogier zaatakował na drugim przejeździe odcinka Riudecanyes i przed Power Stage traci w klasyfikacji generalnej Rajdu Katalonii 3,6 sekundy do liderującego Sebastiena Loeba. Kierowca Citroena popełnił błąd na objeździe ronda i na ponad 16-kilometrowym oesie stracił 7,2 sekundy. Kolejnego kapcia w ten weekend złapał Jari-Matti Latvala na mecie wolniejszy od mistrza świata o blisko 50 sekund. Fin uderzył w przydrożną barierę.

Kierowcy Hyundaia, M-Sportu, Jari-Matti Latvala i Craig Breen zabrali z serwisu cztery twarde i jedną miękką oponę. Sebastien Loeb i Ott Tanak postawili na pięć twardych, Esapekka Lappi na trzy twarde i dwie miękkie, a Khalid Al-Qassimi na pięć miękkich opon.

- Mocno zaatakowałem. Szkoda, że przez cały weekend źle dobierałem opony, ponieważ mogliśmy być o wiele lepsi. Na ostatnim odcinku powalczymy z Sebem o zwycięstwo - mówił Ogier.

Drugi czas na oesie zanotował Elfyn Evans (+3,5), który okazał się lepszy od Daniego Sordo (+4,8), Thierry'ego Neuville'a (+6,7), Sebastiena Loeba (+7,2) i Otta Tanaka (+10,3). Czołową dziesiątkę uzupełnili Esapekka Lappi (+11,5), Craig Breen (+12,4), Andreas Mikkelsen (+14,9) oraz Teemu Suninen (+18,9).

- Było dobrze. Jestem bardzo zadowolony z balansu auta, działa naprawdę dobrze. Cieszę się, że będę mógł skorzystać z niego na kolejnym odcinku - mówił Evans.

- Atakowałem jak diabli. Jest bardziej sucho i czułem się komfortowo. Musiałem atakować, ponieważ pogoda zmienia się. Teraz podoba mi się i chciałem przyspieszyć - podsumował Sordo.

- Jestem sekundę wolniejszy od Daniego. To był dobry oes. Zmieniłem balans auta i zmagałem się z podsterownością - donosił Neuville.

- Obracałem się na rondzie. To wszystko - tłumaczył Loeb.

- W tej chwili zajmowana pozycja nie ma znaczenia. Po prostu jedziemy. Nie mamy o co walczyć - mówił Tanak.

- Wprowadziliśmy dobre zmiany w aucie, ale nie mamy wystarczającej ilości opon. Miękka mieszanka nie jest najlepsza i przegrzała się w pierwszej części odcinka, ale musimy z tym żyć. Nie mam o co walczyć, więc to nie ma znaczenia - relacjonował Lappi.

- Szkoda, że tak potoczył się ten weekend, ale takie są rajdy. Staramy się unikać problemów i błędów. Chciałbym, by cały rajd był taki. Teraz buduję pewność siebie - komentował Breen.

- Próbowałem ustawień, które wypracowałem podczas testów. Wciąż zmagam się z podsterownością, ale mam lepsze wyczucie - informował Mikkelsen.

- Naprawdę staram się jechać szybciej, ale znowu straciliśmy czas. Nie mogłem znaleźć przyczepności. Zaczynamy być bliżej zespołowych kolegów, co jest dobre - mówił Suninen.

W klasyfikacji generalnej Loeb ma 3,6 sekundy przewagi nad Ogierem. Trzeci jest Neuville (+14,1), czwarty Evans (+16,1), a piąty Sordo (+16,7). Na szóste miejsce spadł Jari-Matti Latvala (+48,0).

W WRC 2 czołowa czwórka nie uległa zmianie i tworzą ją Kalle Rovanpera, Jan Kopecky (+16,9), Petter Solberg (+1:34,8) i Kajetan Kajetanowicz (+1:56,4).

fot. twitter.com/SebOgier