Dayinsure Wales Rally GB 2018 - Ogier i Ingrassia wygrywają w Walii

nie, 7 października 2018 godz. 15:26:49 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. M-Sport

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy jeszcze w piątek pokonywali odcinki specjalne Rajdu Wielkiej Brytanii bez pierwszych dwóch biegów, dziś świętują zwycięstwo w jedenastej rundzie mistrzostw świata. Załoga M-Sportu najlepiej wykorzystała awarię Toyoty Otta Tanaka i po zaciętej walce pokonała Jariego-Mattiego Latvalę i Miikkę Anttilę. Finowie stracili do Francuzów zaledwie 10,6 sekundy. Najniższy stopień podium wywalczył drugi duet japońskiej marki: Lappi/Ferm (+35,1). Dla francuskiego kierowcy to 44 wygrana w mistrzostwach świata i 70 wizyta na podium. Latvala w swoim siedemnastym starcie w Wielkiej Brytanii zanotował 64 wizytę na podium WRC. Lappi stanie na podium po raz czwarty. Dla Forda to 91 zwycięstwo w WRC. O siedem więcej ma Citroen. Ogier został samodzielnym rekordzistą klasyka mistrzostw świata z pięcioma triumfami na koncie.

- To był wielki weekend. Toczyliśmy świetna walkę. Ott miał dużą przewagę i potem miał kłopoty. Jari-Matti też był silny. Nie sądziłem, że w lasach będzie tak ciężko, ale asfalt to nawierzchnia, którą lubię i udało nam się zapewnić zwycięstwo - podsumował Ogier.

Czwarte miejsce wywalczyła najszybsza załoga Citroena: Criag Breen/Scott Martin (+1:10,4), która zostawiła za swoimi plecami trzy duety Hyundaia: Neuville/Gilsoul (+1:14,4), Mikkelsen/Jaeger (+1:15,9) i Paddon/Marshall (+1:18,4). Ósme miejsce zdobyli Mads Ostberg i Torstein Eriksen (+1:21,6).
Kalle Rovanpera | fot. Skoda Motorsport
Punktowaną dziesiątkę zamknęli najszybsi w WRC 2. Dzięki załogom Rovanpera/Halttunen (+9:14,7) i Tidemand/Andersson (+10:48,9) Skoda Motorsport świętuje dublet.

Jedenaste miejsce i trzecie w WRC 2 zdobyli Greensmith i Gelsomino (+11:28,3). Dla 18-letniego Fina to drugie zwycięstwo w WRC 2, pierwsze od zeszłorocznego Rajdu Australii. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur zakończyli rajd na szóstym miejscu w stawce WRC 2.

Na zamykającym zmagania asfaltowym oesie Great Orme Llandudno 2 czołową piątkę utworzyli Ogier, Neuville (+3,5), Mikkelsen (+4,4), Ostberg (+4,4) i Evans (+4,8). Po wypadku na pokazie motocyklowym oes został skrócony i rozpoczął się z ponad półtoragodzinnym opóźnieniem.

W klasyfikacji sezonu Thierry Neuville (189) ma za sobą Sebastiena Ogiera (182) i Otta Tanaka (167). Czwarty jest Esapekka Lappi (104), a piąty Jari-Matti Latvala (98). Wśród zespołów na czele jest Toyota (317), która jest lepsza od Hyundaia (297), M-Sport Forda (273) i Citroena (187). Kolejną rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany na ostatni weekend października Rajd Katalonii.

W klasyfiacji WRC 2 na czele pozostał niestartujący w Wielkiej Brytanii Jan Kopecky (125). Drugi jest Pontus Tidemand (111), a trzeci Gus Greensmith (70). Łukasz Pieniążek (56) jest piąty, za Kalle Rovanperą (65).

fot. M-Sport/Skoda Motorsport