ADAC Rallye Deutschland 2018 - Oesowy triumf Lappiego

sob, 18 sierpnia 2018 godz. 11:41:04 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. TGR WRC

Esapekka Lappi popisał się najlepszym czasem na pierwszym przejeździe odcinka Freisen, co pozwoliło mu awansować na szóste miejsce w klasyfikacji Rajdu Niemiec. Drugi czas na blisko 15-kilometrowej próbie uzyskał Jari-Matti Latvala (+1,3), a trzeci był Sebastien Ogier (+2,4), za którym sklasyfikowano Otta Tanaka (+3,1) i Craiga Breena (+3,1). Po Panzerplatte zaplanowano strefę zmiany opon, ale ponownie wszyscy kierowcy WRC postawili na pięć twardych Michelinów.

- Mamy bardzo interesującą walkę i jest bardzo dobrze. Esapekka atakuje i jest coraz bliżej - mówił Latvala.

- Toyoty znowu są z przodu. Ja miałem bardzo dobry oes. Nie mogłem nic więcej zrobić. Jechałem na granicy - podsumował Ogier.

- Wszystko jest w porządku. Mieliśmy kilka złych informacji od szpiegów - komentował Tanak.

Szóstym czasem popisał się Dani Sordo (+4,4). Hiszpan był lepszy od Teemu Suninena (+5,2), Madsa Ostberga (+6,5), Thierry'ego Neuville'a (+7,4), Elfyna Evansa (+7,9) i Andreasa Mikkelsena (+9,0).

- Na tego typu odcinkach jest sporo podsterowności. Przód nie ma przyczepności. Robię, co mogę, ale wydaje się, że Toyoty są szybkie na takich drogach - podsumował Sordo.

- Było w porządku. Mam sporo rzeczy do poprawy, głównie w zakrętach. Na prostych nie mogę być szybszy - komentował Suninen.

- Było w porządku. Oes był dużo bardziej czysty, ale pojawiła się podsterowność. Mam jednak lepsze wyczucie - mówił Ostberg.

- Naprawdę mocno atakowałem na tym odcinku, więc coś nie działa poprawnie - relacjonował Neuville.

- Obracałem się na pierwszym nawrocie. Wcisnąłem gaz i obróciłem się jakbym jechał Escortem MK2 - informował Evans.

- Cały czas walczę o dobry rytm. Gdy hamuję, samochód chce jechać prosto - tłumaczył Mikkelsen.

Po dziesięciu odcinkach specjalnych Tanak ma 12,5 sekundy przewagi nad Ogierem. Kolejne miejsca zajmują Neuville (+37,9), Sordo (+40,3), Latvala (+40,7), Lappi (+50,0) i Evans (+52,3).

W WRC2 Eric Camilli powiększył przewagę nad Kajetanem Kajetanowiczem do 20,7 sekundy. Trzeci Fabio Andolfi traci do lidera 25,8 sekundy, a czwarty Kalle Rovanpera 30,6 sekundy. Łukasz Pieniążek (+1:37,8) jest dwunasty.

fot. TGR WRC