Rally Sweden 2018 - Oes dla Tanaka

sob, 17 lutego 2018 godz. 08:28:55 skomentuj rajdy

Ott Tanak | fot. TGR WRC

Ott Tanak perfekcyjnie rozpoczął sobotnią cześć zmagań z trasami Rajdu Szwecji i popisał się najlepszym czasem na blisko 20-kilometrowym oesie Torntorp. Kierowca Toyoty o cztery sekundy pokonał Craiga Breena i o 4,6 sekundy Jari-Matti-Latvalę. Czwarty był Esapekka Lappi (+7,1), a piąty Thierry Neuville (+7,8). Lider klasyfikacji generalnej musiał zmieniać biegi za pomocą normalnego drążka po awarii łopatki przy kierownicy.

- Warunki są dużo lepsze niż wczoraj. Przyczepność jest jednolita - relacjonował Tanak.

- Mam niesamowite wyczucie auta. Jedzie jak przyklejone. Mam trochę za wolne notatki - mówił Breen.

- Mam lepszy rytm niż wczoraj. Przyczepność jest lepsza. Jazda naprawdę daje przyjemność - mówił Latvala.

- Myślę, że było w porządku. Starałem się utrzymać na czystej linii, gdzie było przyczepnie. Trzeci czas to za mało, ale nie chcę mocniej atakować i ocierać się o bandy - tłumaczył Lappi.

- Było w porządku, ale musimy jechać. Nie miałem problemów - mówił na mecie Neuville.

Szósty czas uzyskał Andreas Mikkelsen (+8,1). Za Norwegiem sklasyfikowano Haydena Paddona (+9,8), Madsa Ostberga (+11,8), Krisa Meeke'a (+15,6) i Sebastiena Ogiera (+18,6).

- To był czysty oes. Nie miałem problemów. Staram się znaleźć dobry rytm. To długi dzień. Wystarczy jechać i utrzymać koncentrację na wysokim poziomie - informował Mikkelsen.

- W porządku. Zrobiliśmy dobry oes. Może byłem zbyt ostrożny. Nie mam czym się martwić. Możemy zaatakować na kolejnym oesie. Nasze ustawienia lepiej działają na drugich przejazdach odcinków - tłumaczył Paddon.

- To naprawdę szybki oes, ale nie znalazłem dobrego rytmu. Samochód jest dobry, to moja wina. Jestem rozczarowany - mówił Ostberg.

- W tym momencie pokonałem trzy samochody, ale jest w porządku. Warunki są lepsze. Dużo lepsze niż wczoraj. Przyczepność jest na jednym poziomie. Nie wydaje mi się, bym mógł zagrozić liderom. Moim celem jest zabranie punktów Ogierowi - informował Meeke.

- W normalnej walce nie zyskamy za dużo. Cieszyłem się tym odcinkiem. Świętowałem na nim moje zwycięstwo w Polo w 2013 roku - mówił Ogier.

- Mieliśmy pewne problemy. To może kłopoty z kierowcą - komentował Suninen (+21,8).

- Na pewno mam lepsze samopoczucie. Warunki są inne niż wczoraj - komentował Evans (+22,6).

Po dziewięciu odcinkach Thierry Neuville ma 5,2 sekundy przewagi nad Andreasem Mikkelsenem. Na trzecie miejsce awansował Craig Breen (+8,8), a na czwarte spadł Hayden Paddon (+14,1). Piąty jest Mads Ostberg (+17,2), a szósty Esapekka Lappi (+37,8).

W WRC2 na czoło wyszły fabryczne załogi Skody. Tidemand i Andersson mają 5,4 sekundy przewagi nad Veibym i Skjaermoenem. Na trzecie miejsce spadli dotychczasowi liderzy: Katsuta i Salminen (+5,7). Czołową piątkę uzupełniają Huttunen i Linnaketo (+19,2) oraz Tuohino i Hamalainen (+37,1).

fot. TGR WRC