Rallye Deutschland 2017 - Oes dla Sordo, Ogier w polu

pią, 18 sierpnia 2017 godz. 09:52:09 skomentuj rajdy

Dani Sordo | fot. Hyundai Motorsport

Dani Sordo za kierownicą Hyundaia i20 Coupe WRC najszybciej pokonał pierwszy przejazd zachmurzonego superoesu Wadern-Weiskirchen 1 i wskoczył na fotel lidera Rajdu Niemiec. Małą przygodę miał Sebastien Ogier, który wypadł swoją Fiestą w pole.

Kris Meeke, Craig Breen, kierowcy Toyoty oraz M-Sportu postawili na cztery miękkie i dwie twarde opony. Hayden Paddon i Andreas Mikkelsen wyjechali z serwisu z pięcioma miękkimi oponami, a Dani Sordo i Thierry Neuville postawili na trzy miękkie i trzy twarde koła.

- Całkiem dobrze. Mam dobry balans samochodu. Starałem się pojechać jak najlepiej. Dziś będzie ciężko. Pogoda może być różna - podsumował Sordo.

Drugi czas na 9-kilometrowej próbie uzyskał Thierry Neuville (+1,7). Belg w pokonanym polu zostawił Jari-Matti Latvalę (+2,6), Andreasa Mikkelsena (+2,9) oraz Otta Tanaka (+3,7).

- W porządku. Mam trzy twarde opony. Seb wybrał inaczej. Myślę, że to lepszy zestaw - mówił Neuville.

- Pojechaliśmy za szeroko i uderzyłem w stalowy pręt, który uszkodził prawy przód. Poza tym jest dobrze - komentował Latvala.

- Opony ślizgają się. Wydaje mi się, że nie są dobre na ten oes. Czas nie jest zły, ale mocno atakowałem - informował Mikkelsen.

- Na kilku skrzyżowaniach trudno ocenić punkty hamowania - informował Tanak.

Drugą piątkę otwiera Craig Breen (+4,3). Siódmy czas zanotował Sebastien Ogier (+5,0), a ósmy Esapekka Lappi (+5,1). Dziesiątkę skompletowali Elfyn Evans (+5,3) oraz Juho Hanninen (+5,9).

- Było przyzwoicie. Starałem się nie popełniać błędów. Było czysto. Popełniłem jeden mały błąd, ale poza tym było w porządku. Mam dwie twarde i dwie miękkie opony. Wybór był jak rzut monetą. Nie wiemy, jaka będzie pogoda - mówił Breen.

- Nie było dobrze. Obracałem się i to nie jest najlepszy start rajdu. Straciliśmy pięć sekund, wypadając w pole - tłumaczył Ogier.

- Jeśli mam być szczery to cieszę się. Nie ryzykowałem. Sprawdziłem, ile brudu jest na drodze. Wszystko jest w porządku - komentował Lappi.

- Na skrzyżowaniach pojawiła się podsterowność. Droga robi się brudniejsza, ale czas Sordo jest dobry, więc nie mogę na to narzekać - mówił Evans.

- W porządku. Straciłem czas, ale mam dobre wyczucie auta. Jest naprawdę dobrze - informował Hanninen.

- To był głupi błąd. Teraz mogę tylko jechać dalej. Będę starał się uzyskać jak najlepsze czasy na każdym odcinku, a żona Paula jest w szpitalu i czeka na dziecko - mówił Meeke (+7,6).

- Jadę na miękkich oponach. Czekałem na deszcz i nie chcę zniszczyć opon na suchym - tłumaczył Paddon (+8,6).

W klasyfikacji generalnej Sordo ma za sobą Tanaka (+1,5), Neuville'a (+1,9), Mikkelsena (+2,3) i Latvalę (+2,3). Dotychczasowy lider, Jan Kopecky, spadł na dwunastą lokatę. Czech był jednak najszybszy w WRC2 i utrzymał fotel lidera w swojej kategorii. 6,6 sekundy do kierowcy Skody traci Eric Camilli. Trzeci jest Pontus Tidemand (+7,8). Łukasz Pieniążek traci do lidera WRC2 26,4 sekundy.

fot. Hyundai Motorsport