Nowe rajdy zamiast testów

wto, 12 czerwca 2018 godz. 18:45:30 skomentuj rajdy
Tagi: wrc, budar

Teemu Suninen | fot. M-Sport

Niemiecki Rallye Magazin poinformował, że FIA planuje ograniczyć liczbę dni testowych dla fabrycznych zespołów WRC, co nie odpowiada wszystkim ekipom. Ograniczenie testów ma zapewnić miejsce w kalendarzu czternastej rundzie mistrzostw świata, a w przyszłości rozszerzenie go nawet do szesnastu rajdów.

- Mamy ustalone budżety, w których wszystko jest dokładnie obliczone. Dodatkowe koszty logistyczne muszą być zaoszczędzone gdzie indziej. Wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi i zgadzamy się z tym - mówił Pierre Budar, szef Citroen Racing.

Zespoły razem z promotorem opracowały listę cięć, która obejmuje między innymi skompresowanie trasy rajdów, by skrócić czas pobytu ekip i zmniejszenie ilości dni testowych. Obecnie fabryczne ekipy mogą testować przez 55 dni w roku. Plan zakłada skrócenie tego czasu do 30 dni. Według wyliczeń usunięcie 25 dni testów pozwoli na dodanie do kalendarza dwóch kolejnych rajdów.

Przeciwko takim krokom jest Toyota, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że Japończycy dysponują największym budżetem w stawce.

fot. M-Sport