Rally Argentina 2018 - Neuville poprawił setup

nie, 29 kwietnia 2018 godz. 15:43:04 skomentuj rajdy
Tagi: Neuville

Neuville/Gilsoul | Fot. Hyundai Motorsport

Ubiegłoroczni zwycięzcy Rajdu Argentyny, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul najszybciej przejechali 22,4-kilometrowy Giulio Cesare - Mina Clavero, przedostatni oes w programie. Andreas Mikkelsen oddał kolegom z Hyundaia 1,5 sekundy. Dani Sordo był wolniejszy od Neuville'a o 6,1 s. Ott Tänak stracił 8,1 s i przed Power Stage posiada w zapasie 40,9 s nad Neuvillem, 1.09 nad Sordo, 2.01 nad Ogierem.

- Starałem się zaliczyć bardzo czysty przejazd - powiedział Thierry Neuville. - Samochód dobrze pracował - wprowadziliśmy parę zmian przed odcinkiem. Na El Condor samochód źle się prowadził, więc zmieniliśmy parę rzeczy.

Andreas Mikkelsen traci do Ogiera 3,8 sekundy. - Na tym odcinku było tyle czyszczenia. Przyczepność będzie rosła, więc trudniej nam walczyć z Sebem.

- Tak samo pojedziemy Power Stage - środkiem drogi i bez błędów - wyjaśnił Dani Sordo. - Nie sądzę, żebym mógł dogonić Thierry'ego, więc myślę tylko o mecie.

- Bardzo czysto, zero ryzyka - oświadczył Ott Tänak. - Jechaliśmy całkiem fajnym, równym rytmem, więc jestem zadowolony. Przed El Condor mieliśmy pewne problemy. Liczę, że będziemy mogli przejechać Power Stage bez kłopotów.

Sébastien Ogier zmieścił się w piątce (+12,0). - On (Mikkelsen) uzyskał dobry czas. Będziemy musieli cisnąć na Power Stage.

- Bardziej myślę o Portugalii - przyznał Kris Meeke. - Setup jest naprawdę fajny i samochód dobrze pracuje. OK, mamy dużo czyszczenia drogi, ale przed następnym rajdem wyczucie samochodu jest dobre.

Elfyn Evans ustąpił Meeke'owi o 1,9 sekundy. - Musimy atakować na każdym odcinku. Teraz było miejscami dobrze, ale tyle rzeczy dzieje się tak szybko przy niskim poziomie przyczepności.

- Było w porządku - ocenił Esapekka Lappi. - Po prostu starałem się utrzymać na drodze. Nie sądzę, abym mógł cisnąć po punkty na Power Stage.

Teemu Suninen jechał do mety o 52 sekundy dłużej od Neuville'a. - Było naprawdę trudno. Nigdy dotąd nie jechałem na tak śliskim szutrze.

Kalle Rovanperä wypadł z drogi tracąc prowadzenie w WRC 2.