Rallye Automobile de Monte-Carlo 2019 - Neuville liderem po pętli

pią, 25 stycznia 2019 godz. 12:29:08 skomentuj rajdy

Thierry Neuville | fot. Hyundai Motorsport

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul najlepiej poradzili sobie z okrojoną do dwóch odcinków specjalnych pierwsza piątkową pętlą Rajdu Monte Carlo i pojawią się na serwisie jako liderzy klasyfikacji generalnej. Załoga Hyundaia ma 3,4 sekundy przewagi nad Sebastienem Ogierem i Julienem Ingrassią, którzy wygrali pierwszy oes w Citroenie C3 WRC. Trzecie miejsce jak na razie zajmują Ott Tanak i Martin Jarveoja (+16,9).

- Wszystko poszło dobrze, ale tylna opona jest bardzo zużyta. Teraz już jej nie potrzebuję - komentował Neuville.

- Wszystko było w porządku. Nie wiem, na jakich oponach pojechali inni. Było sporo lodu i byłem ostrożny. To podstępny oes - mówił Ogier.

- To był trudny oes. Na poprzednim odcinku zniszczyłem opony, a tutaj było sporo lodu. Jest w porządku - podsumował Tanak.

Czwarte miejsce należy do Sebastiena Loeba i Daniela Eleny (+50,6), którzy mają za swoimi plecami załogi Mikkelsen/Jaeger (+1:03,4), Latvala/Anttila (+1:05,6), Lappi/Ferm (+1:09,7), Evans/Martin (+1:13,0) i Meeke/Marshall (+1:14,3). Dziesiątkę zamyka debiutujący w nowym WRC Pontus Tidemand (+3:11,4), którego pilotuje Ola Floene.

- Na tym odcinku nic się nie zmieniło. Wszędzie był szuter. Samochody z przodu mocno tną. Miałem dobre wyczucie auta i prawidłowo dobrałem opony, ale oes był bardzo zabrudzony - mówił Loeb.

- Mogliśmy jechać bardzo szybko, ponieważ warunki nie są takie złe. Musisz czuć się pewnie. Mam zdecydowanie lepsze wyczucie, ale samochód nadal jest nieco nerwowy - informował Mikkelsen.

- W końcu zaliczyłem dobry oes. Mieliśmy dobre opony. Pierwszy raz czułem się zrelaksowany w aucie. Notatki od szpiegów były bardzo dobre - relacjonował Latvala.

- Na pewno nie jest idealnie. Jechałem z oponami założonymi na krzyż i musiałem poradzić sobie z tym. To normalne. Auto jest w porządku. Seb wykonuje świetną pracę. Na poprzednim oesie ryzykowałem, ale tutaj nie chciałem podejmować go - mówił Lappi.

- Nie miałem idealnego rytmu, ale warunki nie są doskonałe. Jest dość podstępnie - oceniał Evans.

- Jest bardzo podstępnie. Wydaje mi się, że przód mojego auta jest obklejony liściami, ponieważ na ostatnich pięciu kilometrach nie miałem doładowania. Oes był wilgotny. Wszędzie był lód i pozycja na drodze nie była rewelacyjna - podsumował Meeke.

- Warunki bardzo się zmieniają. W niektórych zakrętach jest lód, ale robi się coraz bardziej sucho - informował Suninen, który dziś korzysta z systemu Rally2.

Zamykający pierwszą piątkową pętlę oes Curbans - Piégut 1 najszybciej przejechał Sebastien Ogier. Drugi na ponad 18-kilometrowej próbie był Thierry Neuville (+2,0), a trzeci czas zanotował Jari-Matti Latvala (+2,9). Czołowa piątkę zamknęli Andreas Mikkelsen (+6,8) i Kris Meeke (+11,8).
Gus Greensmith | fot. M-Sport
W WRC 2 Pro Gus Greensmith ma za sobą Kallego Rovanperę (+11:44,2). W WRC 2 czołową trójkę tworzą Yoann Bonato, Adrien Fourmaux (+1:01,0) oraz Guillaume de Mevius (2:06,2).

fot. Hyundai Motorsport