Rally Mexico 2018 - Meeke wykorzystał warunki

pią, 9 marca 2018 godz. 18:21:51 skomentuj rajdy

Kris Meeke | fot. Citroen Racing

Mierzący 26,05 km odcinek Duarte - Derramadero 1 rozpoczął piątkowe zmagania z trasami Rajdu Meksyku. Najszybszy okazał się Kris Meeke, który pewnie wykorzystał swoją pozycję startową i dobór opon. Wszyscy kierowcy z wyjątkiem Brytyjczyka wyjechali z serwisu z pięcioma miękkimi oponami. Kierowca Citroena postawił na trzy miękkie i dwie twarde.

- Jest trudno. Wydaje mi się, że korzystam z koleiny. Druga część odcinka była bardzo czysta, pierwsza była jak na plaży. Miałem dobry rytm, ale czułem, że moje miękkie opony kończą się i jestem zadowolony z tego, że mam jeszcze dwie twarde - mówił Meeke.

Drugim czasem popisał się Dani Sordo (+2,8), który w pokonanym polu zostawił Sebastiena Loeba (+4,3) oraz Sebastiena Ogiera (+6,6). Piąty był Elfyn Evans (+6,8).

- Straciłem trochę w końcówce, ponieważ zmagałem się z oponami. Nawierzchnia jest bardzo twarda dla miękkiej opony i pod koniec byłem ostrożny. Straciłem też na mocnym dobiciu. To pierwszy oes i cieszę się, że jestem na mecie - komentował Sordo.

- Jestem zaskoczony. To był dobry przejazd, ale nie doskonały. Waham się w niektórych miejscach i na hamowaniach - informował Loeb.

- To będzie dla nas zabójstwo. Szczerze mówiąc, nie widziałem żadnej linii i też odkurzałem. Goście za nami będą szybsi - podsumował Ogier.

- Nie miałem dużych problemów, ale czułem, że moje opony się ślizgają. Trudno ocenić ich zużycie. Przyczepność była naprawdę słaba - relacjonował Evans.

Drugą piątkę otworzył Ott Tanak (+8,5). Siódmy czas należał do Andreasa Mikkelsena (+13,0), a ósmy do narzekającego na silnik Toyoty: Jari-Matti Latvali (+14,1).

- Jest ekstremalnie ślisko i trudno. Pojechałem najlepiej jak mogłem. Trasa będzie coraz lepsza. Już teraz była pewna linia - komentował Tanak.

- Na początku silnik pracował poprawnie i czułem się dobrze, ale w połowie zaczął tracić moc i wzrosła temperatura. To nie jest to samo, co w zeszłym roku. Może uda mi się poprawić moją jazdę - informował Latvala.

- Jest bardzo trudno. Gdy zaczynasz atakować, wypadasz z linii i czyścisz. Próbowałem wypośrodkować agresywną jazdę i pozostanie w linii. Oes był w porządku - ocenił Mikkelsen.

Dziesiątkę skompletowali Teemu Suninen (+14,2) i Thierry Neuville (+18,7), który na odcinkach pojawia się jako pierwszy. Jedenasty był Esapekka Lappi (+16,6).

- Było ślisko. Robiłem co w mojej mocy. Nie czuję się w stu procentach komfortowo. Muszę sprawdzić kilka rzeczy. Zobaczymy, jak będzie dalej - mówił Neuville.

- Pojechałem źle i pojawiło się kilka małych rzeczy, ale nadal tu jestem. Jest bardzo ślisko i nie czuję się pewnie - tłumaczył Lappi.

W klasyfikacji generalnej Meeke ma za sobą Sordo (+3,8), Ogiera (+5,1), Loeba (+5,5), Tanaka (+6,9) i Evansa (+7,9). Kolejne lokaty należą do Mikkelsena (+12,7), Latvali (+13,1), Neuville'a (+15,2) i Suninena (+15,6).

W WRC2 najszybszy był Pontus Tidemand, który o 50,2 sekundy pokonał Jariego Huttunena. Na odcinku zatrzymali się Kalle Rovanpera i Nil Solans.

fot. Citroen Racing