Rally Italia Sardegna 2017 - Meeke traci fotel lidera

pią, 9 czerwca 2017 godz. 10:52:14 skomentuj rajdy

Kris Meeke | fot. Citroen Racing

Kris Meeke, który przewodził stawce zawodników na Rajdzie Sardynii po czterech odcinkach specjalnych, zatrzymał się na trasie piątej próby. Brytyjczyk wypadł z trasy po pokonaniu 4,6 km, ale dzięki pomocy kibiców udało mu się wrócić na odcinek i na mecie zameldował się ze stratą blisko ośmiu minut. Problemy miał również Dani Sordo. W Hyundaiu Hiszpana doszło do awarii jednostki napędowej, co przerodziło się w stratę ponad minuty.

- Mam problem z silnikiem. Od połowy nie miałem mocy. To niewiarygodne, ale takie jest życie. Nie wiem, w czym tkwi problem - mówił Sordo.

Liderem po pętli został Hayden Paddon, który ma 4,3 sekundy przewagi nad Juho Hanninenem. Trzeci jest Mads Ostberg (+4,4), a czwarty Ott Tanak (+14,7).

- Jedziemy zgodnie z planem. Dziś chodzi nam o czystą jazdę. W samochodzie jest bardzo głośno i trudno skupić się na notatkach - informował Paddon.

- Nie wiem, jak nas zobaczył [Meeke-red.], ale pojechaliśmy normalnie. Dziękuję mu za to. Samochód jest naprawdę dobry. To dobry poranek. Zobaczymy, co możemy zrobić po południu - mówił Hanninen.

- Myślałem, że przyczepność będzie dobra, ale jest bardzo luźno i ślisko. To dobra pętla, ale bardzo trudna - podsumował Tanak.

Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Thierry Neuville (+19,6). Belg za swoimi plecami ma Jari-Matti Latvalę (+21,8), Sebastiena Ogiera (+37,7) oraz Andreasa Mikkelsena (+53,4). Dziesiątkę kompletują Dani Sordo (+1:14,5) oraz Esapekka Lappi (+1:18,8).

- Poza jednym błędem to była dobra pętla. Na tym odcinku i na poprzednim atakowałem jak szalony. Próbujemy powiększyć przewagę nad Sebem. Myślę, że popełnił błąd wybierając tylko miękkie opony - oceniał Neuville.

- W ogóle nie myślałem o oponach. Mocno atakowałem. Na początku nie miałem pewności na niektórych zakrętach - informował Latvala.

- Atakowałem bardzo mocno, ale nie mogłem wykorzystać opon z taką przyczepnością. To była ciężka pętla. Miałem nadzieję, że stracę mniej czasu, ale nie mogłem zrobić więcej. Może na pierwszym odcinku nie byłem na limicie, ale na innych atakowałem - tłumaczył Ogier.

- Jest coraz lepiej. Dostosowuję się do samochodu i jazdy. Musimy mocno zmienić styl jazdy - informował Mikkelsen.

Ponad 14-kilometrowy oes Tergu-Osilo 1 zapisał na swoje konto Esapekka Lappi, który rywalizuje za kierownicą Toyoty bez drugiego biegu. 3,3 sekundy straty zanotował Mads Ostberg, a 3,7 sekundy słabszy był Hayden Paddon. Dla młodego Fina to pierwszy oesowy triumf w mistrzostwach świata.

- Powiedz Tommiemu [Makinenowi-red.], że wystarczy pięć biegów - żartował Fin.

W WRC Trophy na czele znajduje się Yazeed Al-Rajhi, który ma ponad dwie minuty przewagi nad Jeanem-Michelem Raouxem. Pętli nie ukończył Martin Prokop, który wypadł z trasy czwartego odcinka specjalnego.

W WRC2 stawce przewodzi Jan Kopecky. Fabryczny kierowca Skody ma 24 sekundy przewagi nad Ole Christianem Veibym. Łukasz Pieniążek po kapciu i awarii wspomagania kierownicy ma ponad jedenaście minut straty do lidera WRC2.

- Staramy się poprawiać krok po kroku. Do tej pory to działa - mówił Kopecky.

news aktualizowany...

fot. Citroen Racing