RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2018 - Loeb trafił z oponami

nie, 28 października 2018 godz. 08:15:24 skomentuj rajdy

Sebastien Loeb | fot. Citroen Racing

Sebastien Loeb, który jako jedyny ze stawki WRC zdecydował się na cztery twarde opony, pewnie wygrał pierwszy przejazd odcinka Riudecanyes i został nowym liderem Rajdu Katalonii. To 910 oesowy triumf Francuza w WRC.

Kierowcy Hyundaia, M-Sportu, Esapekka Lappi, Craig Breen i Khalid Al-Qassimi wyjechali z serwisu z pięcioma miękkimi oponami. Ott Tanak postawił na trzy miękkie i dwie twarde, Jari-Matti Latvala na cztery miękkie i jedną twardą, a Sebastien Loeb na jedną miękką i cztery twarde opony.

- Myślę, że dobrze się spisałem. Pojechałem naprawdę szybko. Zdecydowałem się na twarde opony i uważam, że to właściwy wybór - mówił Loeb.

Drugi czas na odcinku uzyskał Dani Sordo (+6,1). Hiszpan okazał się szybszy od Thierry'ego Neuville'a (+6,5) Sebastiena Ogiera (+6,6), Otta Tanaka (+8,2) oraz Elfyna Evansa (+8,5).

- Samochód bardzo ślizgał się. Dwie miękkie opony sprawiły, że było za miękko. Próbowałem wszystkiego, ale auto ślizgało się. Na hamowaniach tył cały czas uciekał - tłumaczył Sordo.

- Pod koniec odcinka ślizgałem się, ale miałem dobry rytm - podsumował Neuville.

- Myślę, że zaryzykował i to się opłaciło. Dla nas takie ryzyko byłoby szalone, ponieważ walczymy o mistrzostwo - oceniał Ogier.

- Myślę, że jest dokładnie tak jak zakładaliśmy. Niektóre partie nie są łatwe, ale jest stabilniej niż wczoraj. Nie mam planu na dziś. Po prostu jadę dalej i chcę odzyskać wyczucie. Ważne są punkty dla producenta - komentował Tanak.

- Nie chciałem stracić czasu i czułem, że to dobry przejazd, ale gdzieś uciekło kilka sekund - mówił Evans.

Czołową dziesiątkę zamknęli Jari-Matti Latvala (+10,6), Craig Breen (+14,4), Esapekka Lappi (+15,8) i Andreas Mikkelsen (+16,0).

- Nie myślałem o twardych oponach. Zmagam się z samochodem. W tej chwili jest sporo podtserowności. Muszę wprowadzić kilka zmian przed kolejnym odcinkiem - informował Latvala.

- Pojechałem spokojnie. Auto może być nieco za twarde. W drugiej części odcinka było dość ślisko, ale najważniejsze, że to był czysty przejazd - podsumował Breen.

- Pojawiła się spora podsterowność i nie czułem się pewnie. Zrobiłem, co mogłem - mówił Lappi.

- Próbowałem atakować. To był czysty przejazd. Było kilka wilgotnych partii, ale głównie było sucho. Spodziewałem się, że będzie bardziej wilgotno - informował Mikkelsen.

- Mam nadzieję, że przyzwyczaimy się do samochodu w suchych warunkach - mówił Suninen (+18,9).

W klasyfikacji generalnej Loeb ma za sobą Latvalę (+2,6), Ogiera (+3,3), Evansa (+10,3), Neuville'a (+11,2) i Sordo (+14,6).
Kalle Rovanpera | fot. Skoda Motorsport
W WRC 2 problemy miał Nil Solans, który zatrzymał się na odcinku, a na mecie zameldował się ze stratą blisko trzech minut. Prowadzenie utrzymał Kalle Rovanpera, który ma 20,5 sekundy pzrewagi nad kolegą ze Skody Motorsport: Janem Kopeckym. Na trzecie miejsce awansował debiutujący za kierownicą nowego Volkswagena Polo R5: Petter Solberg (+1:28,8). 14,1 sekundy do Norwega traci Kajetan Kajetanowicz. Łukasz Pieniążek na odcinku stracił 16,6 sekundy do najlepszego.

fot. Citroen Racing/Skoda Motorsport