Rally Liepāja 2017 - Lipawa dla Griazina, życiówka Habaja

nie, 8 października 2017 godz. 14:14:38 skomentuj rajdy

Nikołaj Griazin | fot. FIA ERC

Nikołaj Griazin i Jarosław Fedorov, którzy zacięcie rywalizowali z Kalle Rovanperą i Jonne Halttunenem, wygrali Rajd Lipawy, który w tym roku stanowił ostatnią rundę rajdowych mistrzostw Europy. Załoga Skody Fabii R5 na mecie okazała się lepsza od fińskiego duetu o 18,5 sekundy. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Łukaszowi Habajowi i Danielowi Dymurskiemu (+2:52,8). Dla kierowcy z Mikołowa to życiowy wynik. Do tej pory mógł on chwalić się czwartym miejscem w zeszłorocznym Rajdzie Rzeszowskim.

- Jestem bardzo szczęśliwy z wyniku. Smutno mi z powodu katastrofy helikoptera. Dziękuję organizatorom, naszemu zespołowi i przyjaciołom. W tym sezonie mieliśmy pewne awarie i problemy z samochodem, ale teraz jestem tutaj i wygrałem, więc jestem zadowolony - mówił Griazin.

- Zrobiłem duży progres w mojej jeździe i z tym samochodem. Moja jazda cały czas jest lepsza. W wolnych i technicznych partiach auto było naprawdę dobre. W szybkich było inaczej, ale wykorzystałem go najlepiej jak mogłem - komentował Rovanpera.

- To miejsce należy do Kajta. Mam mieszane uczucia. Byliśmy naprawdę dobrzy na tym rajdzie i bawiłem się na odcinkach, ale trudno zdobywać podium w ten sposób. Cieszę się, że poprawialiśmy się przez cały rok. Wypadek na Kanarach był trudnym momentem, ale teraz jest Habaj Evo II. Prawdopodobnie zaliczymy cały sezon mistrzostw Europy w 2018 roku - informował Habaj.

Za czołową trójką sklasyfikowano Suareza i Carrerę (+3:00,9), von Thurna und Taxisa i Degandta (+5:32,3) oraz najlepszych w ERC2: Nitissa i Neiksensa (+6:15,1).

- To był dobry, ale trudny sezon. Wiele razy pokazywaliśmy nasze tempo i jestem zadowolony z tego. Zobaczymy, co przyniesie kolejny sezon - mówił Suarez.

- To niesamowite jak mocno uczy ten sport. Dziękuję wszystkim za danie mi szansy. To piękny moment - komentował von Thurn und Taxis.

- Cały rajd przejechaliśmy z małymi problemami. Jest naprawdę dobrze i podobało mi się - podsumował Nitiss.

Dziesiątkę skompletowały załogi Vaskys/Paskevicius (+8:17,9), Kristensson/Appelskog (+8:22,7), Erdi/Papp (+8:30,5) oraz Ingram/Whittock (+8:55,3).

W nieoficjalnej klasyfikacji sezonu Kajetanowicz (145) zostawił za sobą Magalhaesa (121) i Bouffiera (84). Grzegorz Grzyb zakończył sezon na szóstej lokacie. Łukasz Habaj został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu.

W ERC JU28 Griazin pokonał Suareza. Mistrzem przed Rajdem Lipawy został Marijan Griebel. Griazin zostanie sklasyfikowany na drugiej lokacie, a Suarez na trzeciej.

W stawce juniorów do lat 27 Chris Ingram był lepszy od Martinsa Sesksa (+18,7) i Filipa Maresa (+1:01,0). Piąte miejsce wywalczył duet Zawada/Dachowski (+1:44,1). Mistrzem Europy w tej kategorii został Chris Ingram (139), wicemistrzem Jari Huttunen (122), a drugim wicemistrzem Filip Mares (118). Aleks Zawada (108) został sklasyfikowany na czwartej lokacie.

W ERC2 Nitiss pokonał Erdiego (+2:15,4) i Remennika (+5:13,9). Na ostatnim odcinku wypadł walczący o tytuł Zelindo Melegari. W klasyfikacji sezonu Erdi (176) ma za sobą Melegariego (155) i Remennika (114).

Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska ukończyli rajd na szósty miejscu w ERC3. Mistrzem Europy został Chris Ingram (157) za którym sklasyfikowano Filipa Maresa (143) i Jariego Huttunena (125). Aleks Zawada (115) jest czwarty.

fot. FIA ERC