Rally Finland 2017 - Latvala zdominował pętlę

sob, 29 lipca 2017 godz. 11:27:16 skomentuj rajdy

Jari-Matti Latvala | fot. TGRWRT

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila po zapisaniu na swoje konto wszystkich przedpołudniowych sobotnich odcinków specjalnych Rajdu Finlandii, przewodzą klasyfikacji generalnej dziewiątej rundy mistrzostw świata.

Załoga Toyoty za swoimi plecami ma zespołowych kolegów: Lappiego i Ferma (+7,8) oraz Hanninena i Lindstroma (+57,8). Fińską czwórkę uzupełniają Suninen i Markkula (+59,2), którzy są najwyżej sklasyfikowaną załogą M-Sportu. Nie zostali oni jednak wyznaczeni do punktowania w klasyfikacji zespołów.

- Zobaczymy, co zrobi Esapekka, ale dla nas to dobry poranek. Jest lepiej i linia jest bardziej widoczna. Mogę korzystać z punktów hamowania. Atakuję i za dużo jadę bokami - mówił Latvala.

- Nie potrzebuję wprowadzać zmian. Samochód jest wystarczająco dobry na drugą pętlę. Naprawdę nie wiem jak walczyć z nim. Wykonuje świetną robotę, ale walka nie skończyła się - podsumował Lappi.

- Nie mamy problemów. Nigdy nie jechałem tego odcinka - mówił Hanninen.

- Było dobrze, lepiej niż na poprzednim odcinku. Muszę być bardziej spójny i unikać błędów takich jak na wcześniejszej szykanie. To szybki rajd i muszę być bardziej precyzyjny. Nie mogę ślizgać się - podsumował Suninen.

Drugą czwórkę otwierają korzystający z opon DMACK: Evans i Barritt (+1:04,2). Szósta lokata należy do najszybszych z obozu Citroena: Breena i Martina (+1:14,2), a siódma do najszybszej załogi Hyundaia: Neuville'a i Gilsoula (+1:34,4).

- Zdecydowanie zrobiliśmy duży krok naprzód w porównaniu do wczoraj. Nie wprowadziliśmy wielu zmian w samochodzie. Dzisiejsze warunki odpowiadają nam - mówił Evans.

- Nie było tak źle, ale jest ślisko. Nie mogę zrobić więcej bez podejmowania ryzyka. Zobaczymy, co uda się zrobić na serwisie - komentował Breen.

Czołową dziesiątkę kompletują Meeke i Nagle (+2:01,9), Tanak i Jarveoja (+2:14,3) oraz Sordo i Marti (+3:21,6).

- Nic znaczącego nie zmieniło się i musimy na to spojrzeć. W tym momencie to mało interesujące. Musimy nadal próbować i pracować. W tej chwili jest trudno - komentował Meeke.

- Podobnie jak w poprzednich latach byłem bardziej pewny siebie. To dobry odcinek to jazdy - mówił Tanak.

- Mam hamulce tylko z przodu i jazda nie jest łatwa. W Finlandii są one potrzebne, nawet jeśli to tak nie wygląda - informował Ostberg (+4:15,5).

Zamykający pierwszą sobotnią pętlę oes Saalahti 1 (4,21 km) najszybciej pokonał Latvala. 0,5 sekundy stracili Tanak i Lappi, a 1,1 sekundy straty zanotował Suninen. W WRC2 fotel lidera utrzymał Jari Huttunen.

fot. TGRWRT