Rallye Automobile de Monte-Carlo 2019 - Lappi uszkodził zawieszenie

pią, 25 stycznia 2019 godz. 15:02:39 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. Citroen Racing

Esapekka Lappi, który po pierwszej piątkowej pętli Rajdu Monte Carlo zajmował siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, uszkodził zawieszenie w swoim C3 WRC na odcinku Valdrôme - Sigottier. Fin stracił blisko dwie minuty, a za metą stop wycofał się z rywalizacji. Na częściowo zaśnieżonej i oblodzonej próbie problemy miał też Thierry Neuville, który przestrzelił jedno ze skrzyżowań i musiał zawracać. Najszybsi na odcinku okazali się Sebastien Ogier i Jari-Matti Latvala.

Kierowcy citroena postawili na trzy kolcowane opony, jedną miękką i dwie supermiękkie. Ott Tanak i Kris Meeke zabrali ze sobą po trzy kolcowane i trzy miękkie opony. Teemu Suninen, Elfyn Evans i Sebastien Loeb zabrali ze sobą po dwie kolcowane opony i cztery miękkie, a Pontus Tidemand, Jari-Matti Latvala, Thierry Neuville i Andreas Mikkelsen po cztery kolcowane i dwie miękkie.

- Prawdopodobnie uderzyłem w kamień. Nie jestem pewien, ale to było coś twardego. Przejechaliśmy tak ponad 11 kilometrów. Bardzo przepraszam zespół, ale to część tej gry - mówił Lappi.

- Było bardzo dobrze. Jechaliśmy na czterech kolcowanych oponach. Wiemy, że stracimy na kolejnych oesach - podsumował Latvala.

- To nie jest najlepszy wybór opon. Zmagałem się z autem - tłumaczył Ogier.

Trzeci czas na odcinku uzyskał Andreas Mikkelsen (+0,4), za którym sklasyfikowano Thierry'ego Neuville'a (+2,0), Krisa Meeke'a (+12,9) oraz Otta Tanaka (+13,3).

- Opony dobrze pracowały na tym oesie, ale zobaczymy jak będzie dalej - mówił Mikkelsen.

- Pojechałem za szybko na tych oponach. Skręciłem w odpowiednim momencie, ale auto pojechało prosto. Straciłem około 15 sekund. Mogliśmy zyskać 17-18 sekund, ale na następne oesy mamy lepsze ogumienie - informował Neuville.

- Pojechałem swój oes. Jest bardzo podstępnie. Było wszystko: mokro, sucho, śnieg, lód, lśniący asfalt, błoto pośniegowe, błoto, trawa - wymieniał Meeke.

- Było podstępnie. Nic złego się nie wydarzyło. Nie miałem problemów. Warunki nie są spójne - relacjonował Tanak.

- To był całkiem dobry oes. Dobrze wybraliśmy opony. Śliskie partie nie były najlepsze, ale ogólnie było w porządku - mówił Rovanpera (+32,1).

- Za dużo straciliśmy na tym odcinku. Mamy nadzieję, że na ostatnim oesie w pętli wystarczą slicki - mówił Loeb (+37,6).

- Jechałem na slickach. Zobaczymy, czy uda się zrobić na kolejnym oesie - komentował Evans (+40,3).

- Jest dość trudno. Robi się bardziej sucho, ale siedem kilometrów odcinka biegnie po śniegu i tworzy się koleina. Było bardzo ciężko, zwłaszcza na zjazdach - mówił Suninen (+56,7).

W klasyfikacji generalnej Neuville ma za sobą Ogiera (+1,4), Tanaka (+28,2), Mikkelsena (+1:01,8) i Latvalę (+1:03,6).

W WRC 2 Yoann Bonato ma za sobą Adriena Fourmauxa (+1:51,7) i Guillaume de Meviusa (+2:13,7). W WRC 2 Pro przewaga Gusa Greensmitha nad Kalle Rovanperą zmalała o 30 sekund i wynosi ponad 11 minut.

fot. Citroen Racing