Rally Finland 2017 - Lappi nowym liderem

pią, 28 lipca 2017 godz. 16:38:18 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. TGRWRT

Esapekka Lappi zapisując na swoje konto szósty odcinek specjalny na Rajdzie Finlandii, wskoczył na fotel lidera klasyfikacji generalnej zmagań. Kierowca Toyoty po pokonaniu blisko 22 kilometrów próby Lankamaa o 0,7 sekundy wyprzedził Teemu Suninena i o 1,4 sekundy Jari-Matti Latvalę. Czołową, fińską, czwórkę skompletował Juho Hanninen (+2,8).

- Wow! Miałem całkiem dobre wyczucie i dałem z siebie wszystko, co mogłem. Mocno atakowałem i jestem tylko 1,4 sekundy szybszy. To pokazuje jakość rywalizacji - oceniał Lappi.

- W porządku, ale muszę coś zrobić - krótko informował Suninen.

- To nic poważnego. Otarłem się o belę - tłumaczył Latvala, który delikatnie uszkodził prawy tył swojego Yarisa.

- Uderzyłem w kamień sześć kilometrów przed metą. Muszę jechać i to sprawdzić - mówił Hanninen, który uszkodził lewe tylne zawieszenie.

Piąty rezultat na odcinku uzyskał Ott Tanak (+4,2), który okazał się szybszy od Elfyna Evansa (+5,1), Craiga Breena (+9,3) i Thierry'ego Neuville'a (+12,5).

- Jest bardziej sucho, więc może powinniśmy usztywnić samochód na ten oes - zastanawiał się Tanak.

- Wszystko działa lepiej. Ogólnie poprawiam się - informował Evans.

- Nie mogłem znaleźć przyczepności i w połowie odcinka straciłem hamulce - relacjonował Breen.

Dziewiąty był Kris Meeke (+19,2), który na metę przywiózł część szykany i nie chciał tłumaczyć, co się wydarzyło. Dziesiąty był Mads Ostberg (+20,6). Norweg ponownie musi zmagać się z awaryjnością swojej Fiesty. Jedenasty był Dani Sordo (+27,5).

- To ten sam problem, co na Sardynii i w Argentynie. Na odcinku nie ma się wówczas dobrego wyczucia. Postaramy się przetrwać i zobaczymy, co możemy zrobić - informował Ostberg.

- Nie podobało mi się. Moja głowa nie jest na rajdzie - mówił Sordo.

W klasyfikacji generalnej Lappi ma za sobą Latvalę (+0,3) i Suninena (+14,7). Na czwarte miejsce awansował Hanninen(+24,9), który wyprzedził Breena (+27,7). Na szóste miejsce, kosztem Ostberga (+39,4) i Meeke'a (+50,4) awansował Evans (+37,2). Dziesiątkę kompletują Neuville (+51,2) i Sordo (+1:37,0). Hiszpan ma dziesięć sekund przewagi nad Tanakiem.

W WRC2 szczęśliwie uratował się Jari Huttunen, który wypadł w pole i nie uszkodził swojej Fabii R5. Fin utrzymał fotel lidera. Na drugie miejsce awansował Quentin Gilbert (+49,0), a trzeci jest Hiroki Arai (+1:16,2). Z rajdu wycofał się Gus Greensmith, a na odcinku zatrzymał się Pierre-Louis Loubet.

fot. TGRWRT