Rally de Espana 2013 - Kubica walczy o tytuł

śro, 23 października 2013 godz. 06:26:41 skomentuj rajdy

Kubica/Baran | Fot. Citroen Racing

Robert Kubica i Maciek Baran powalczą w nadchodzący weekend o mistrzowskie tytuły w klasyfikacji kierowców i pilotów WRC 2. Do sięgnięcia po prymat potrzebne im jest pierwsze lub drugie miejsce w przedostatniej, hiszpańskiej rundzie podczas 49. Rally RACC Catalunya-Costa Daurada. W innym przypadku Kubicę teoretycznie może wyprzedzić Abdulaziz al-Kuwari, ale tylko gdyby zdobył 25 punktów podczas Wales Rally GB.

W Katalonii rywalizuje o punkty 14 załóg. PH Sport przywiózł DS3 WRC z numerem nadwozia 5,  obecnie RRC, używany już przez Kubicę na Wyspach Kanaryjskich, Korsyce i w Niemczech. Najwyżej sklasyfikowanymi rywalami krakowianina są Nicolás Fuchs (4) w N-kowym Lancerze i Sepp Wiegand (5), korzystający z Fabii S2000. Fiestami R5 dysponują Rashid al-Ketbi (ostatnio trzeci w Alzacji), Lorenzo Bertelli (trzeci na Sardynii), Ala'a Rasheed, Elfyn Evans (drugi w Niemczech i w Alzacji), Subhan Aksa i Robert Barrable (drugi w Portugalii). Yazeed al-Rajhi zgłosił Fiestę RRC - samochód Michała Sołowowa z ubiegłorocznej Barbórki. Saudyjczyk wygrał szwedzką rundę i był trzeci w Australii. W ubiegłym roku jechał tą samą Fiestą w Katalonii (trzecie miejsce w SWRC). W 2012 startował tam Peugeotem 207 S2000.

W czwartek zaplanowano shakedown na 2,05-kilometrowym, asfaltowym oesie w Salou, 2,7 km od parku serwisowego. Odcinek testowy rozpoczyna się o 13.00. W piątek załogi przejadą do Barcelony i po honorowym starcie z Pla de la Seu, tankowaniu w La Panadella, zaliczą trzy nocne oesy. Piątkowe i sobotnie odcinki posiadają asfaltową nawierzchnię. Kończący drugi etap, 2,2-kilometrowy superoes Salou jest szutrowo-asfaltowy. W sobotę wieczorem zaplanowano 75-minutowy serwis w PortAventura. Samochody otrzymają szutrowe zawieszenie. Ostatniego dnia zaplanowano dwie pętle z szutrowymi oesami Gandesa i Pesells, szutrowo-asfaltowym Terra Alta, mierzącym 35,68 km. Meta czeka w Salou od 16.36.

Fot. Citroen Racing