Rally Finland 2017 - Głupie i niebezpieczne szykany

czw, 27 lipca 2017 godz. 18:34:14 skomentuj rajdy

fot. Michelin Motorsport

Czołowi kierowcy WRC zgodnie przyznają, że szykany wprowadzone na trasach Rajdu Finlandii w celu ograniczenia średniej prędkości na odcinkach specjalnych są głupie i bardzo niebezpieczne.

- Osobiście nie zgadzam się z tym. Rano wiedzieliśmy dużo więcej kraks niż na innych odcinkach specjalnych i wszystkie były spowodowane szykanami. Co się stanie, gdy zostanie ona przesunięta? Na co napotka kolejny samochód? Czy spowolnią załogę? Czy nadal przeszkoda będzie na trasie i czy sędziowie będą w stanie odbudować ją? To daje za dużo niewiadomych. Musimy zaakceptować, że te samochody są nieco szybsze - mówił Kris Meeke.

- Dzięki aerodynamice samochody są bezpieczniejsze i bardziej stabilne przy dużych prędkościach. Poziom bezpieczeństwa jest wyższy. Myślę, że szykany są głupim pomysłem i nie uważam, by Rajd Finlandii był z nimi bezpieczniejszy. To zły ruch - dodał.

Jari-Matti Latvala rano poparł pomysł tworzenia szykan, ale po południu przyznał, że są źle zaprojektowane i są za wąskie.

- Są za wąskie i martwię się tym, że na wejściach i wyjściach są betonowe bloki. Jeśli delikatnie wypadniesz i uderzysz w jeden z nich, możesz złapać kapcia - informował Latvala.

Mieszane uczucia o szykanach ma mistrz świata: Sebastien Ogier.

- Niektóre z nich mogą być użyteczne, ale musimy zmierzyć się z tym, że mamy większe prędkości. Wszyscy akceptujemy te kilka km/h więcej, ale samochody są bezpieczniejsze. Szykany ograniczą średnią prędkość, ale dla mnie poziom ryzyka nie zmieni się - mówił Ogier.

Całą sprawę komentował dla Autosportu informator związany z FIA.

- Gdy pokonywaliśmy trasę, naszą intencją było spowolnienie samochodów, a nie zatrzymywanie ich. Tak zadecydowaliśmy z Marcusem [Gronholmem-red.], ale wygląda na to, że plan nie zadziałał. Musimy się temu przyjrzeć. Szykany zostały zaplanowane tak, by przedzielić szybkie partie i zaprojektowano je tak, by nie ciąć ich, jadąc rowem - mówił.

- Nie ma ustalonej kary, ale wszystkie odchylenia będą zgłaszane do sędziów zgodnie z artykułem 14.2 regulaminu WRC - dodał pytany o ewentualne kary za przestrzelenie szykany.

Poinformowano również, że betonowe bloki znajdujące się przy belach słomy zostaną usunięte.

fot. Michelin Motorsport