Rallye Automobile de Monte-Carlo 2019 - Evans wypadł z trasy

sob, 26 stycznia 2019 godz. 10:20:04 skomentuj rajdy

Elfyn Evans | fot. WRC

Elfyn Evans, który po dziewięciu odcinkach specjalnych zajmował siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo, wypadł z trasy odcinka St-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve 1 i nie jest w stanie kontynuować zmagań. Na szybkiej partii Fiesta WRC ześlizgnęła się z drogi i wylądowała między drzewami. Załodze nic się nie stało.

Blisko 17-kilometrowy oes zapisał na swoje konto Ott Tanak. Drugi czas zanotował Jari-Matti Latvala (+5,8), a trzeci był Thierry Neuville (+6,6). Czołową piątkę uzupełnili Kris Meeke (+6,7) i Sebastien Ogier (+6,9).

- Cały czas robimy co w naszej mocy. Odcinek był w porządku, ale na początku miałem fantazyjny moment. Najechałem na czarny lód, którego było sporo - mówił Tanak, który był bliski wypadnięcia z trasy w tym samym miejscu, co Elfyn Evans.

- To był całkiem dobry odcinek. Było bardziej ślisko niż się spodziewałem. Wydaje mi się, że szpiedzy jechali, zanim pojawiło się słońce. Tam, gdzie wypadł Evans jest bardzo dużo lodu - relacjonował Latvala.

- Może to nie był najlepszy wybór opon. Miałem dwie miękkie, a powinienem zabrać supermiękkie. To był dobry przejazd, ale źle dobrałem opony - tłumaczył Neuville.

- Dzięki takiej kombinacji opon mogliśmy jechać tak szybko. Nie próbuję latać. Jadę tak szybko jak potrafię. Chcę przetrwać cały dzień i skupiamy się na jutrzejszym Power Stage - informował Meeke.

- Myślę, że mamy dobrą przewagę. To był dobry poranek, zwłaszcza pierwszy oes. Jestem zadowolony z ostrożnego podejścia. Walczymy z Thierrym, ale jak na razie jest dobrze - podsumował Ogier.

Drugą piątkę na odcinku otworzył Teemu Suninen (+10,7), który za swoimi plecami zostawił Sebastiena Loeba (+15,5) oraz Pontusa Tidemanda (+22,4).

- Początek jest dość suchy, a następnie mamy dwa kilometry lodu. Myślałem, że będzie go więcej i na początku oszczędzałem kolce - mówił Suninen.

- Zgasiłem silnik na starcie i straciłem trochę czasu. Reszta była dobra, ale nie idealna. Nie czuję się pewnie - tłumaczył Loeb.

W klasyfikacji generalnej Sebastien Ogier ma 5,3 sekundy przewagi nad Thierrym Neuvillem. W walce o trzecie miejsce jak na razie zwycięsko wychodzi Jari-Matti Latvala (+1:45,5), który ma za sobą Sebastiena Loeba (+1:50,2). Piąty jest Ott Tanak (+2:25,2), a szósty Kris Meeke (+5:30,4).

W WRC 2 Pro Gus Greensmith o blisko 15 minut wyprzedza Kallego Rovanperę. W WRC 2 pewnie prowadzi Yoann Bonato. Na drugie miejsce awansował Guillaume de Mevius (+2:20,7), a na trzecie spadł Adrien Fourmaux (+2:26,5).