ERC bez RRC od 2016

śro, 3 grudnia 2014 godz. 19:52:43 skomentuj rajdy
Tagi: FIA, WRC, ERC

Sarrazin/Renucci | Fot. ERCRada Światowa na posiedzeniu w Ad-Dauha zatwierdziła wprowadzenie w Rajdowych Mistrzostwach Świata od 2015 roku zakazu przekazywania załodze danych lub informacji dotyczących tempa jazdy w trakcie odcinka specjalnego (międzyczasów). Przekaz wszelkich informacji, które nie są związane z bezpieczeństwem, zostanie zabroniony aby uatrakcyjnić rywalizację.

W klasyfikacji teamów WRC 2 i WRC 3 będzie punktować tylko jedna, najwyżej sklasyfikowana załoga. Ma to zwiększyć szanse zespołów, które wystawiają jeden samochód.

Jeżeli załoga nie wystartuje do oesu w ciągu 20 sekund, odpada z etapu. Następnego dnia może skorzystać z Rally 2.

Zaproponowano aby kierowcy spoza priorytetu mogli używać poprzednio homologowanej specyfikacji asfaltowych opon jeszcze w kolejnym roku.

W Rajdowych Mistrzostwach Europy od 1 stycznia 2016 topową kategorią będą samochody R5. Za rok nie można już korzystać w ERC z samochodów S2000 1.6 turbo (RRC).

Zwiększono do siedmiu maksymalną liczbę rund, zaliczanych do klasyfikacji ERC 3.

Aby zmniejszyć koszty w ERC Junior, załogi mogą korzystać z tych samych opon w następnym rajdzie.

Jeżeli dopuszcza tak regulamin uzupełniający, kierowcy priorytetowi mogą uczestniczyć w odcinku testowym po zakończeniu odcinka kwalifikacyjnego.

Kierowcy zarejestrowani w FIA R-GT Cup otrzymają status priorytetowy, umożliwiający rozstawienie w P3 w trakcie rund WRC i ERC.

W mistrzostwach Afryki dopuszczono samochody homologowane przez Motorsport South Africa, a także samochody historyczne zgodne z załącznikiem K.

Podobnie w mistrzostwach Azji i Pacyfiku oraz mistrzostwach NACAM dopuszczono dodatkowe kategorie samochodów, posiadających krajowe homologacje.