Dayinsure Wales Rally GB 2018 - Dzień dla Tanaka

pią, 5 października 2018 godz. 17:48:01 skomentuj rajdy

Ott Tanak | fot. TGR WRC

Ott Tanak i Martin Jarveoja nie dali dzisiaj szans rywalom na trasach Rajdu Wielkiej Brytanii i wygrywając pięć z ośmiu odcinków specjalnych, pewnie przewodzą stawce na koniec piątkowych zmagań. Załoga Toyoty oddała rywalom jedynie dwa przejazdy liczącego tylko 1,63 km odcinka Slate Mountain oraz zamykający dzień oes Penmachno 2.

- To było dobre popołudnie. Ten oes był ciężki. Na poprzednich dwóch odcinkach warunki był stabilniejsze - komentował Tanak.

Kolejne miejsca na podium jak na razie zajmują Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+28,8) oraz Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (+31,3).

- Wszystko działa lepiej. Ulepszyliśmy ustawienia, ale warunki na odcinki są coraz lepsze. To dużo lepsze warunki dla naszego auta. Nie mogłem zrobić nic więcej. Podobał mi się ten oes - mówił Neuville.

- Wydaje się, że uzyskałem całkiem dobry czas. Rajd jest jeszcze długi - komentował Latvala.

Za czołową trójką sklasyfikowane są duety Lappi/Ferm (+35,9) oraz Ogier/Ingrassia (+38,2). Mistrzowie świata na pierwszej dzisiejszej pętli zmagali się z awarią skrzyni biegów.

- Mam szczęście, że tu jestem. W środkowej partii było bardzo miękko i ugrzązłem. Prawie obracałem się - informowł Lappi.

- Dobrze byłoby być wyżej, ale nie uzyskałem dobrego czasu. Po południu było bardzo ślisko. To nie jest najlepszy dzień dla nas, ale będzie próbować - podsumował Ogier.

Kolejne miejsca należą do duetów: Breen/Martin (+48,8), Paddon/Marshall (+1:06,4), Ostberg/Eriksen (+1:08,4) i Mikkelsen/Jaeger (+1:24,3).

- W końcu ukończyłem piątek! Dzień był w porządku. Nie mogę doczekać się jutrzejszego poranka - mówił Breen.

- Staraliśmy się zaliczyć czysty dzień. Po południu pozycja na drodze odegrała pewną rolę. Mam nadzieję, że jutro zaliczymy dobry dzień - informował Paddon.

- Trochę jestem zdesperowany, ponieważ zawieszenie nie pracuje najlepiej. Jazda nie jest łatwa, a muszę zachować samochód w całości. Na hamowaniu zgasł silnik i nie mogłem uruchomić go - relacjonował Ostberg.

- Dzisiaj nie miałem tempa i nie czułem się dobrze w aucie. Po południu wyczucie wróciło, ale brakowało prędkości - tłumaczył Mikkelsen.

Punktowaną dziesiątkę zamyka najszybsza załoga WRC 2: Rovanpera/Halttunen. Duet Skody Motorsport ma 58,6 sekundy przewagi nad zespołowymi kolegami: Tidemandem i Anderssonem oraz ponad minutę zapasu nad Greensmithem i Gelsomino, którzy jadą Fordem Fiestą R5. Łukasz Pieniążek traci do lidera ponad trzy minuty i jest siódmy w stawce WRC 2.

- Wszysto wygląda dobrze. Muszę być zadowolony. Pierwszy przejazd tego odcinka nie był dobry, ale teraz było lepiej. Nie byłem całkiem wyluzowany. Druga pętla mogła być dużo lepsza - podsumował Rovanpera.

Na 17-kilometrowym oesie Penmachno 2 do rowu wpadł Teemu Suninen. Fin nie zdołał dotrzeć do mety próby. Najlepszy czas zanotował Thierry Neuville, który pokonał Jari-Matti Latvalę (+0,9), Esapekkę Lappiego (+2,1), Otta Tanaka (+2,4) i Sebastiena Ogiera (+3,6).

Na jutro zaplanowano dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 150,24 km. Dzień rozpocznie się o 9:35 czasu polskiego.

fot. TGR WRC