Rally Finland 2017 - Dublet Toyoty, triplet Finów

pią, 28 lipca 2017 godz. 15:40:20 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. TGRWRT

Esapekka Lappi popisał się najlepszym czasem na pierwszym przejeździe odcinka Laukaa i zbliżył się na 1,1 sekundy do Jari-Matti Latvali w klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii. Kierowcy Toyoty zapewnili japońskiej marce oesowy dublet, a podium skompletował trzeci z Finów: Teemu Suninen (+2,4).

- To niewiele, ale zawsze coś. Pierwszy przejazd był dość dobry. Jest wiele miejsc, gdzie można poprawić się. Moja jazda do tej pory jest bardzo dobra i nigdy tak nie jechałem - mówił Lappi.

- Jest ślisko, ale nie dramatycznie. Teraz muszę być mocno skupiony. Muszę walczyć z Esapekką, ale mam trudną pozycję na drodze. On będzie miał lepszą przyczepność - informował Latvala.

- Jestem zadowolony. Nie miałem dużych problemów. Hamuję za wcześnie na skrzyżowaniach, ale czas jest dobry - mówił Suninen.

Czwartym czasem popisał się Thierry Neuville (+2,5). Belg za swoimi plecami zostawił Otta Tanaka (+4,0), Juho Hanninena (+4,9) i Craiga Breena (+5,5).

- W porządku. Staram się jechać szybko, ale nie podejmuję dużego ryzyka. Myślę, że jadę dobrze, ale czasy są rozczarowujące. Nie mogę mocno przyspieszyć i nie jestem w stanie dogonić innych - mówił Neuville.

- Nie podejmuję ryzyka, ale nie jest łatwo być ostrożnym. Nie mam motywacji do walki o zwycięstwo, ale staram się wykonywać swoją pracę jak najlepiej potrafię - komentował Tanak.

- Popełniłem błąd po starcie. Za późno hamowałem i przestrzeliłem skrzyżowanie - relacjonował Hanninen.

- Zmagałem się z tym oesem. Prawdopodobnie to najgorszy odcinek rajdu. Moje notatki nie były najlepsze. Na tym rajdzie trzeba być absolutnie pewnym przez cały czas. Następny oes znam lepiej - tłumaczył Breen.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Mads Ostberg (+6,4), Kris Meeke (+8,9) i Elfyn Evans (+9,4).

- Nie mam zaufania do przyczepności, a gdy zaczynasz się wahać, to jest gorzej. Co mogę zrobić? Nie wiem. Na pewno nie mogę wylądować w drzewach - mówił Meeke.

- Zmagałem się z przyczepnością. Jest bardzo mokro i ślisko w niektórych miejscach. Inni będę mieli bardziej sucho. Ciężko o zdobycie zaufania - mówił Evans.

- Była dobra przyczepność. To dobry oes. Można było jechać bardzo szybko - podsumował Sordo (+11,8).

W klasyfikacji generalnej Latvala ma za sobą Lappiego (+1,1), Suninena (+15,1), Breena (+19,5), Ostberga (+19,9), Hanninena (+23,2), Meeke'a (+32,3) i Evansa (+33,2).

W WRC2 na czele pozostał Jari Huttunen. Wykorzystując kapcia Gusa Greensmitha na drugie miejsce awansował Pierre-Louis Loubet (+22,9), a na trzecie Quentin Gilbert (+37,4).

fot. TGRWRT