Rally Finland 2017 - Dramaty na Jukojärvi

pią, 28 lipca 2017 godz. 08:02:04 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. twitter.com/SebOgier

Najdłuższy odcinek specjalny pierwszej piątkowej pętli Rajdu Finlandii okazał się niezwykle dramatyczny dla losów dalszej rywalizacji. Na odcinku zatrzymali się Sebastien Ogier i Hayden Paddon, a Ott Tanak uszkodził koło w swojej Fieście WRC. Francuz urwał koło w swoim samochodzie, podobnie jak Nowozelandczyk.

- To stało się na pierwszym zakręcie. Pojechałem za szeroko. Straciłem wał napędowy i złapałem kapcia - informował Tanak, który na mecie zanotował ponad półtorej minuty straty.
Ott Tanak | fot. twitter.com
Sebastien Ogier | fot. twitter.com
Oes na swoje konto zapisał Esapekka Lappi, który o 1,3 sekundy pokonał zespołowego kolegę: Jari-Matti Latvalę. Trzeci rezultat wykręcił Mads Ostberg (+5,6), a czwarty należał do Teemu Suninena (+6,4).

- To najtrudniejszy oes poranka - oceniał Latvala.

- W porządku. Zmagałem się z rytmem. Nie jestem zadowolony z mojej jazdy na szerokich partiach - podsumował Ostberg.

- Byłem ostrożny, ponieważ wielu kierowców miało problemy i uszkodziło swoje samochody. Jechałem ostrożnie - tłumaczył Suninen.

Drugą czwórkę otworzył Juho Hanninen (+7,3). Fin okazał się lepszy od Craiga Breena (+7,9), Krisa Meeke'a (+8,3) i Elfyna Evansa (+9,0). Dziesiątkę uzupełnili Thierry Neuville (+10,4) i Dani Sordo (+19,0).

- Bez wielkich dramatów - donosił Hanninen.

- Po hopie mieliśmy twarde lądowanie i coś nie tak jest z przodem. Mam nadzieję, że nie jest to zawieszenie - komentował Breen.

- Czułem się naprawdę niekomfortowo w samochodzie, zwłaszcza na szerokich partiach. Nie mogę znaleźć wyczucia, które miałem w zeszłym roku - tłumaczył Meeke.

- Nie byłem pewny siebie. Przyczepność zmienia się. Trudno zarządzać tym, gdy masz podsterowność - informował Evans.

- Miałem potężny skok i po nim czułem, że samochód dziwnie zachowuje się. Teraz wydaje się, że jest w porządku - mówił Neuville.

W klasyfikacji generalnej na czele mamy duet Toyoty. Latvala o 5,3 sekundy wyprzedza Lappiego. Trzeci jest najszybszy kierowca Citroena: Breen (+8,1), którego atakuje Suninen (+8,3). Kolejne lokaty należą do Ostberga (+10,9), Hanninena (+11,7), Meeke'a (+12,8), Evansa (+14,0) i Neuville'a (+19,4). Dziesiąty Sordo traci do lidera 34,4 sekundy.

fot. twitter.com