Dayinsure Wales Rally GB 2018 - Dramat Tanaka

sob, 6 października 2018 godz. 16:54:35 skomentuj rajdy

Ott Tanak | fot. TGR WRC

Ott Tanak i Martin Jarveoja, którzy pewnie prowadzili w klasyfikacji generalnej Rajdu Wielkiej Brytanii, zatrzymali się na drugim przejeździe odcinka Sweet Lamb Hafren i nie ukończą sobotniego etapu rywalizacji. Najprawdopodobniej doszło do awarii Toyoty Yaris WRC.

- Nie wiem, co się dokładnie stało. Uszkodzona jest osłona miski olejowej i chłodnica. Wydaje mi się, że najpierw odpadła osłona, a następnie uszkodzeniu uległa chłodnica. Ciśnienie wody spadło do zera. To była dla nas wielka szansa. Wszystko dobrze układało się i jechał dobrze każdy odcinek. To wielkie rozczarowanie - mówił Tommi Makinen.
Ott Tanak
Blisko 20-kilometrowy oes najszybciej pokonał Andreas Mikkelsen, który był szybszy od Sebastiena Ogiera (+2,6) i Jari-Matti Latvali (+2,6). Czwarty był Mads Ostberg (+5,2), a piąty Thierry Neuville (+5,7).

- Czuję się coraz lepiej. Na tym odcinku miałem cztery miękkie opony. Nie wiem, czy to właściwy wybór. Trzeba poczekać na innych - mówił Mikkelsen.

- To nie jest dobra wiadomość. Teraz musimy skupić się i utrzymać koncentrację przez resztę rajdu - komentował Latvala, gdy dowiedział się o Tanaku.

- Szczerze mówiąc, nie jest dobrze. Zmagałem się z podsterownością i tracę czas - informował Ostberg.

- Właśnie dostałem informację przez radio. To jest część gry. Mówiłem, że nie jest ona skończona, dopóki nie przekroczymy linii mety. Mistrzostwa skończą się, gdy przejedziemy metę w Australii - podsumował Neuville.

Szósty czas uzyskał Esapekka Lappi (+5,8), a siódmy Hayden Paddon (+6,2). Kolejne dwie pozycje wywalczyli Elfyn Evans (+7,5) i Craig Breen (+7,6).

- Ott zaparkował z boku drogi. Nie widziałem, co się stało. W niektórych partiach przyczepność była bardzo słaba i trudno znaleźć balans - mówił Evans.

- To nie jest dobra wiadomość dla Otta. Nie mogę nadążyć za Sebem i Craigiem. Dobrze jest walczyć, ale Seb jedzie za szybko. Nie mam z nim szans - oceniał Lappi.

W klasyfikacji generalnej nowym liderem został Sebastien Ogier, który ma 5,5 sekundy przewagi nad Jari-Matti Latvalą i 10,8 sekundy zapasu nad Esapekką Lappim. Czwarty jest Craig Breen (+14,4), który wyprzedza Madsa Ostberga (+31,0), Andreasa Mikkelsena (+42,6), Haydena Paddona (+45,6) i Thierry'ego Neuville'a (+53,6).

W WRC 2 czołowa trójka nie uległa zmianie. Duet Skody: Rovanpera, Tidemand (+1:05,8) ma za sobą Gussa Greensmitha (+1:41,1). Łukasz Pieniążek (+4:49,6) utrzymuje siódme miejsce.

fot. TGR WRC