Dayinsure Wales Rally GB 2018 - Co z Power Stage na Rajdzie Wielkiej Brytanii?

pon, 1 października 2018 godz. 15:35:00 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. WRC

Power Stage Rajdu Wielkiej Brytanii zarzuci dotychczasowe sposoby rozgrywania dodatkowo punktowanej próby i kierowcy powalczą o bonusowe zdobycze już podczas drugiego niedzielnego odcinka specjalnego. Próba Gwydir zdaniem FIA bardziej pokazuje charakter brytyjskiej rundy WRC, a organizatorzy zaplanowali ostatni odcinek na asfaltowej próbie Great Orme Llandudno. Takie ułożenie harmonogramu wzbudza kilka pytań, na które warto znać odpowiedź przed startem imprezy.

1. Co stanie się, gdy załoga zdobędzie bonusowe punkty, ale nie ukończy rajdu?

Załoga musi ukończyć rajd, by zdobyć bonusowe punkty. Jeśli któraś z czołowych załóg z Power Stage odpadnie z dalszej części rywalizacji, jej miejsce zajmie kolejna w wynikach, co oznacza, że oficjalne wyniki Power Stage poznamy dopiero po zakończeniu rajdu.

2. Co z kolejnością na starcie?

Organizator nie planuje zmieniać kolejności startu do Power Stage, co oznacza, że cały dzień zostanie pokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. odwrócona kolejność czołowych załóg WRC, za którymi pojawią się zawodnicy korzystający z systemu Rally2. Zwiększone zostaną jedynie odstępy pomiędzy startującymi.

3. Czy załogi będą musiały myśleć o dbaniu o opony, by bezpiecznie pokonać cały etap?

Po Power Stage zaplanowano asfaltowy 8-kilometrowy oes Great Orme Llandudno, po którym zawodnicy udadzą się do strefy zmiany opon, więc nie będzie mowy o dbaniu o ogumienie.

fot. WRC