Rally Italia Sardegna 2018 - Citroen bez Meeke'a, polski pojedynek w WRC2

wto, 5 czerwca 2018 godz. 16:33:17 skomentuj rajdy

Thierry Neuville | fot. Hyundai Motorsport

Rajd Sardynii w zbliżający się weekend będzie stanowił siódmą rundę mistrzostw świata i jak sześć wcześniejszych z pewnością wzbudzi niesamowite emocje.

Sardynia przejęła włoską rundę WRC od Rajdu San Remo i zadebiutowała w kalendarzu w 2004 roku. Pierwszym zwycięzcą został Petter Solberg korzystający wówczas z Subaru Imprezy. Rekordzistą szutrowych zmagań jest Sebastien Loeb, który czterokrotnie stał na najwyższym stopniu podium. Zeszłorocznego zwycięstwa będzie bronił Ott Tanak, a Sebastien Ogier spróbuje wyrównać wyczyn imiennika.

Na liście zgłoszeń znalazło się jedenastu kierowców w nowych samochodach klasy WRC. Z Fiest skorzystają Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Teemu Suninen. Do Hyundaiów wsiądą Andreas Mikkelsen, Thierry Neuville i Hayden Paddon. Jari-Matti Latvala, Ott Tanak i Esapekka Lappi pojawią się na pokładach Yarisów WRC, a barw Citroena będą bronić Craig Breen i Mads Ostberg. O punkty w WRC2 powalczą m.in. fabryczni kierowcy Skody: Jan Kopecky i Ole Christian Veiby. Po podium wywalczonym na Rajdzie Portugalii dobrą passę będą chcieli podtrzymać Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur, a sezon rozpocznie trzykrotny mistrz Europy: Kajetan Kajetanowicz, którego pilotował będzie Maciej Szczepaniak.

Zwycięzcę rywalizacji poznamy po pokonaniu przez stawkę 313,46 km podzielonych na dwadzieścia odcinków specjalnych. Na czwartkowy poranek zaplanowano odcinek testowy, a o 18:00 tego samego dnia, rozpocznie się pierwszy odcinek specjalny: Ittiri Arena Show (2,00 km). Piątek to cztery dwukrotnie pokonywane odcinki, a pętlę stworzą próby Tula (21,99 km), Castelsardo (14,52 km), Tergu-Osilo (14,14 km) oraz Monte Baranta (10,78 km). Dzień rozpocznie się o 8:33. W sobotę załogi dwukrotnie pokonają odcinki Coiluna-Loelle (14,95 km), Monti di Ala (28,52 km) oraz Monte Lerno (29,11 km). Pętle rozdzieli odcinek Citta di Ittiri-Coros (1,40 km). Zwycięzców poznamy w niedzielę po przejechaniu dwóch powtarzanych oesów. W planie są odcinki Cala Flumini (14,06 km) i Sassari-Argentiera (6,96 km).

 


 


 


fot. Hyundai Motorsport