Rallye Monte Carlo 2015 - Całe podium dla VW

nie, 25 stycznia 2015 godz. 12:52:51 skomentuj rajdy
Tagi: Ogier, Loeb, Kubica

Podium RMC | Fot. VW

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia po raz trzeci wygrali Rajd Monte Carlo - drugi z rzędu w mistrzostwach świata. Jari-Matti Latvala (+58,0) i Andreas Mikkelsen (+2.12,3) skompletowali wynik 1-2-3 dla Volkswagena. Zespół z Wolfsburga skopiował wyczyn Citroëna z 2003 (Loeb - McRae - Sainz), Lancii z 1989 (Biasion - Auriol - Saby), Audi z 1984 (Röhrl - Blomqvist - Mikkola), Lancii z 1976 (Munari, Waldegård, Darniche), Alpine-Renault z 1973 roku (Andruet - Andersson - Nicolas).

Sébastien Loeb, ósmy w come backu, wygrał najwięcej - pięć odcinków specjalnych i podniósł swój rekord do 905. Na czterech oesach najszybszy był Robert Kubica, na trzech Kris Meeke, na dwóch Sébastien Ogier. Trzy punkty za Power Stage przypadły Meeke'owi - szybszemu od Loeba (+0,2) i Latvali (+1,9). Ogier był czwarty.

- Zwycięstwo w Monte Carlo wiele znaczy dla każdego kierowcy, lecz szczególnie wiele dla mnie - mówił Sébastien Ogier. - To wielkie wyzwanie, ale jeszcze większa satysfakcja. Warunki były zdradliwe, bardzo trudne. Panowała najlepsza atmosfera, z jaką dotąd zetknąłem się w rajdzie. Jeden z odcinków specjalnych kończył się blisko mojemu domu. Otrzymałem tyle wsparcia. Atmosfera była po prostu magiczna.

Ogier/Ingrassia | Fot. VW

- Nie oczekiwałem drugiego miejsca - przyznał Jari-Matti Latvala. - Liczyłem, że zdobędziemy parę punktów za piątą lokatę. Nasi szpiedzy wykonali dobrą robotę.

- To był dla nas wielki rajd - powiedział Andreas Mikkelsen. - To zdumiewający początek sezonu dla Volkswagena. Nie codziennie zdarza się wynik 1-2-3 w Rajdzie Monte Carlo.

Mads Østberg okazał się najlepszy spoza obozu VW. - Znowu mieliśmy dużo szczęścia. Powtórzył się wczorajszy problem z silnikiem. Już wiedzieliśmy, że trzeba się zatrzymać i wszystko zresetować. W Szwecji będziemy mieli nowy samochód i liczę, że nie powtórzą się problemy. To był dla nas bardzo dobry rajd. Mieliśmy problemy, ale ja nie popełniłem żadnych błędów.

Thierry Neuville pierwszy raz ukończył Rajd Monte Carlo. - Podobały mi się dzisiejsze warunki. Mieliśmy fajną walkę z Danim. Ten rajd jest niewiarygodny, ale to zaszczyt w nim startować.

Dani Sordo przegrał piąte miejsce na Power Stage. - On (Neuville) był trochę szybszy, więc dobrze dla niego. Straciliśmy nieco czasu pod koniec poprzedniego odcinka. To był bardzo trudny Rajd Monte Carlo.

Elfyn Evans zawędrował najwyżej w Fieście - na siódmą pozycję. - Po tym rajdzie trochę czuję, jak powinienem jechać. Dla nas rajd był również bardzo frustrujący. Mamy jeszcze wiele do nauki. Tempo jest niezłe, ale musimy jechać trochę mądrzej.

- Czy ostatni raz widzimy ciebie w Monte Carlo? - zapytano Sébastiena Loeba. - Nie! Zobaczymy, choć w tej chwili nie mam rajdowych planów. OK, błąd był rozczarowujący, ale miałem trochę przyjemności, cieszyłem się rajdem. Atmosfera była wspaniała.

Martin Prokop zmieścił się w dziewiątce. - Wynik jest przyzwoity, ale w ostatnich dwóch dniach miałem kłopoty z szybką jazdą. Tak dalej nie może być. Na tym odcinku naprawdę mocno cisnąłem, a czas nie jest dobry. Musimy sprawdzić, co robimy źle. Cieszę się, że jestem na mecie.

Kris Meeke zamknął top 10. - Było trochę bardziej sucho, zniknął śnieg narzucony przez kibiców. Porównywaliśmy się z Sebem - Loebem. Jest tylko jeden Seb! Nasza jazda dobrze wróży na przyszłość.     

- Bardzo mi się podobało - stwierdził Henning Solberg. - Zaliczyliśmy moment na początku odcinka. Na drodze leżał śnieg. Mamy za sobą udany dzień.

Stéphane Lefebvre wygrał rundę WRC 2. - To zdumiewające i jestem bardzo szczęśliwy. Rajd był bardzo trudny. Mieliśmy ostrą walkę z Martinem Kočim. To dla nas perfekcyjne rozpoczęcie sezonu.

Craig Breen rozpoczął sezon od 18 punktów. - To niesamowite, nie mogę w to uwierzyć. Najważniejsze, że samochód jest niezawodny,. Ukończyliśmy Akropolis i Monte Carlo - dwa najtrudniejsze rajdy na świecie. Teraz czuję się znacznie bardziej komfortowo.

- Podium w WRC 2 jest naprawdę fantastyczne - oświadczył Armin Kremer. - Team pracował perfekcyjnie. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi. W Portugalii będziemy już mieli Fabię R5.

Quentin Gilbert wyprzedził Christiana Riedemanna (+2.23,7) i Ole Christiana Veiby'ego (+3.31,4) w Junior WRC. Runda R-GT Cup zakończyła się sukcesem Françoisa Delecoura - szybszego od Romaina Dumasa (+2.52,2) i Marc'ka Dueza (+16.16,0).

Podium RMC | Fot. VW

Fot. VW