Rally Sweden 2018 - Błąd Lappiego, oes dla Breena

pią, 16 lutego 2018 godz. 15:39:51 skomentuj rajdy

Esapekka Lappi | fot. TGR WRC

Craig Breen popisał się najlepszym czasem na drugim przejeździe odcinka Svullrya i zapisał na swoje konto piąty oesowy triumf w mistrzostwach świata. Irlandczyk ponadto wykorzystał błąd Esappeki Lappiego i obecnie jest czwarty w klasyfikacji generalnej Rajdu Szwecji. Fin wpadł w śnieżną bandę i stracił ponad 30 sekund.

- Za szeroko pojechałem na skrzyżowaniu i wpadłem w śnieg, który zapchał wlot powietrza. Nie miałem przyczepności na hamowaniu. To wszystko. Silnik stracił moc - relacjonował Lappi.

- Jest podstępnie. Jedzie się jak na torze lodowym. Wpadasz w koleinę i mkniesz do przodu - komentował Breen.

2,9 sekundy do kierowcy Citroena stracili Andreas Mikkelsen i Hayden Paddon. Za dwójką Hyundaia sklasyfikowano Teemu Suninena (+3,0) i Thierry'ego Neuville'a (+4,1).

- Wydawało mi się, że przez ostatnie pięć kilometrów jechałem na kapciu. Samochód dziwnie zachowywał się - mówił Mikkelsen, który na mecie sprawdzał swoje i20 WRC.

- Na trasie jest wyraźna koleina. Ciężko ocenić przyczepność. W porównaniu do poprzedniego odcinka musiałem nieco odpuścić - informował Paddon.

- To był dobry oes. W wielu miejscach atakowałem. Prawdopodobnie samochody za mną wykorzystają linię i mogą być szybsze - mówił Neuville.

Drugą piątkę otworzył Mads Ostberg (+4,8). Za Norwegiem znaleźli się Kris Meeke (+17,1), Jari-Matti Latvala (+21,7), Ott Tanak (+27,6) i Elfyn Evans (+33,4). Jedenasty rezultat uzyskał Sebastien Ogier (+35,5).

- Nie mogę znaleźć pewności siebie. Walczę z autem i nie mam dobrego rytmu. Jest jak na poprzednim odcinku - podsumował Ostberg.

- Miałem kilka dużych momentów. Nie atakowałem mocno. Czasami trzymamy się koleiny, a czasami wypadamy z niej. Nie jest łatwo - informował Meeke.

- Będziemy tracić czas. To niewiarygodne ile można zyskać na czystej drodze. Tracimy, ale już tak jest. Robimy, co w naszej mocy - komentował Latvala.

- Jest koszmarnie. Nie mam nic więcej do powiedzenia. Tak jest i czasami mamy ciężki dzień - komentował Tanak.

- Było lepiej, ale obróciłem się i wypluło mnie w śnieżną bandę. Musiałem zawracać - tłumaczył Evans.

- To jakiś żart - podsumował Ogier.

Po sześciu odcinkach Neuville ma sekundę przewagi nad Mikkelsenem. Siedem sekund traci Mads Ostberg, a 7,6 sekundy Craig Breen. Kolejne dwie lokaty należą do Haydena Paddona (+10,8) i Teemu Suninena (+21,6). Esapekka Lappi (+34,3) spadł na siódme miejsce.

W WRC2 swoją przewagę nad rywalami powiększył Takamoto Katsuta. Japończyk po sześciu oesach ma 11,9 sekundy przewagi nad Tidemandem i 13,2 sekundy zapasu nad Ole Christianem Veibym. Czwarty jest Hiroki Arai (+18,8), a piąty Jari Huttunen (+19,3).

fot. TGR WRC