Rally de Portugal 2017 - 97% Latvali, problemy Paddona

pią, 19 maja 2017 godz. 12:32:56 skomentuj rajdy

Jari-Matti Latvala | fot. TGRWRC

Jari-Matti Latvala, popisując się najlepszym czasem na 18-kilometrowym odcinku Caminha 1, awansował na czoło Rajdu Portugalii. Problemy ze swoim samochodem miał dotychczasowy lider, Hayden Paddon. Nowozelandczyk musiał zatrzymać się na próbie i ponownie uruchomić swoją rajdówkę.

- Powinno być dobrze. W nocy nie byłem pewny czy dziś będę rywalizował. Na szczęście mamy dobry zespół. Nie jadę na sto procent. To około 97% - mówił Latvala.

- Samochód zatrzymał się dwa kilometry przed metą. Straciłem całą moc. Musiałem zatrzymać się i zrestartować silnik. Nie będziemy frustrować się - informował Paddon (+9,7).

Drugi czas na odcinku uzyskał Elfyn Evans (+1,3), który za sobą zostawił Otta Tanaka (+1,9), Thierry'ego Neuville'a (+2,5) i Craiga Breena (+2,5).

- Nie było perfekcyjnie. Nie mamy dużej przyczepności. Ślizgam się. Czasami jest nadsterowność, a czasami podsterowność - relacjonował Evans.

- Wydaje mi się, że na poprzednim odcinku nie byłem wystarczająco szybki i starałem się utrzymać tył na linii. Jeśli chcesz być szybki, musisz jechać bokami, a ja tego nie lubię - informował Neuville.

- Jestem na szczycie. To miłe miejsce do pobytu - mówił Breen.

Za czołową piątką znalazł się Sebastien Ogier (+4,3), który uzyskał taki sam czas jak Kris Meeke (+4,3). Kolejne lokaty należały do Daniego Sordo (+5,2), Madsa Ostberga (+5,5) oraz Esapekki Lappiego (+6,1).

- Na tym odcinku jest bardzo ślisko. Walczę. Nie mogłem atakować tak mocno jak na poprzednim odcinku - tłumaczył Ogier.

- Miałem dobre wyczucie samochodu. Są głębokie koleiny i musisz jechać linią - mówił Meeke.

- Było dobrze. Próbowałem mocniej zaatakować. Ciężko jest utrzymać prędkość, ale staram się - komentował Sordo.

- W porządku. Lefebvre wyleciał z trasy. Prawie wypadłem w tym samym miejscu - informował Ostberg.

- To naprawdę dobry odcinek. Przyczepność zmieniła się, ale zasadniczo jest w porządku - podsumował Hanninen (+9,8).

- Na szybkiej partii uciekł tył i uderzyłem w skarpę. Dachowałem. Mamy dwa kapcie i jeden zapas - tłumaczył stratę ponad dwóch i pół minuty Lefebvre.

W klasyfikacji generalnej Latvala ma pięć sekund przewagi nad Meeke'm. Trzeci jest Tanak (+5,7), czwarty Breen (+5,9), a piąty Evans (+7,2). Kolejne pozycje należą do Paddona (+7,3), Ostberga (+7,7), Ogiera (+8,1), Sordo (+11,5) i Neuville'a (+12,8).

W WRC2 najszybszy był Andreas Mikkelsen, który o 2,6 sekundy wyprzedził Teemu Suninena i o 4,5 sekundy Erica Camilliego. Po trzech odcinkach Mikkelsen ma 18,7 sekundy przewagi nad Suninenem i 26,5 sekundy przewagi nad Tidemandem. Łukasz Pieniążek na odcinku stracił 45,8 sekundy, a Hubert Ptaszek 37,9 sekundy.

W WRC3 oes na swoje konto zapisał Nil Solans. Jakub Brzeziński był drugi ze stratą 4,6 sekundy. Po trzech odcinka Polak ma 4,5 sekundy przewagi nad Raphaelem Astierem.

fot. TGRWRC