Rally Sweden 2015 - 5 minut kary dla Kubicy

nie, 15 lutego 2015 godz. 00:25:48 skomentuj rajdy
Tagi: Kubica

Kubica/Szczepaniak | Fot. FacebookZSS Rajdu Szwecji ukarał załogę Robert Kubica/Maciek Szczepaniak doliczeniem 5 minut za to, że maksymalne ciśnienie turbosprężarki w Fieście przekraczało limit 2,5 bara. Na skutek doliczenia kary Kubica spadł na 22 miejsce w wynikach.

Po otrzymaniu raportu delegata technicznego FIA, ZSS wezwał koordynatora RK World Rally Team, Daniele Pelliccioniego i właściciela zespołu, Fabio Buttiego. Pelliccioni wyjaśnił, że team nie może kontrolować doładowania turbosprężarki, ponieważ mapowanie silnika dostarcza jego dostawca, M-Sport. W piątek, gdy problem wyszedł na jaw, zespół przedstawił sprawę M-Sportowi i ten dostarczył nowe mapowanie silnika na sobotę. Sytuacja uległa poprawie, choć na ostatnim odcinku turbosprężarka znowu ładowała powyżej limitu ciśnienia. Ponownie zgłoszono problem M-Sportowi. Zespół oczekuje na jakieś rozwiązanie przed niedzielnym etapem.

ZSS po naradzie stwierdził naruszenie art. 255A-5.1.1b Załącznika J Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA. Wziął pod uwagę to, że załoga miała ograniczone możliwości usunięcia problemu nadmiernie ładującej turbosprężarki. Zgodnie z art. 27.2.1 regulaminu sportowego WRC, załoga jest odpowiedzialna za zgodność samochodu z regulaminem technicznym podczas rajdu. Załoga ma możliwość odwołania się od decyzji ZSS.

Fot. facebook.com/KubicaOfficial