Rallye Automobile de Monte-Carlo 2018 - 15 sekund między Ogierem i Tanakiem

pią, 26 stycznia 2018 godz. 16:59:34 skomentuj rajdy

Sebastien Ogier | fot. M-Sport

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, pomimo pewnych problemów na trasie piątkowych odcinków specjalnych Rajdu Monte Carlo, utrzymali fotel lidera w klasyfikacji generalnej rywalizacji na koniec drugiego etapu. Mistrzowie świata dziś byli najszybsi tylko na jednym odcinku specjalnym i mają 14,9 sekundy przewagi nad Ottem Tanakiem i Martinem Jarveoją.

- Było ciężko, ale jesteśmy tutaj i nadal mamy pozycję liderów. Gdyby nie obrót miałbym minutę przewagi. Muszę być zadowolony z prowadzenia i jutro będzie dobrze - mówił Ogier.

- Wydaje mi się, że samochód jest idealny. Wspaniale jest być na tej pozycji i walczyć - mówił Tanak.

Za najszybszą załogą Toyoty znajdują się Dani Sordo i Carlos Del Barrio (+59,7). Hiszpański duet jak na razie odpiera ataki pozostałych załóg japońskiej marki: Esapekki Lappiego i Janne Ferma (+1:09,9) oraz Jari-Matti Latvali i Miikki Anttili (+1:10,1).

- Przyczepność jest znacznie lepsza niż na poprzednim odcinku, ale nadal jest trudno. Mam dobre wyczucie auta. Ogólnie to był trudny dzień - oceniał Sordo.

- Miło widzieć, że jadąc z taką samą prędkością, walczę o pozycję. W porządku, może uda mi się to utrzymać. Muszę zrobić dobry krok naprzód, jeśli chcę walczyć o zwycięstwa. Jak na razie jestem zadowolony z mojej jazdy - informował Lappi.

Drugą piątkę otwierają najszybsi w barwach Citroena: Kris Meeke i Paul Nagle (+2:45,5) za którymi sklasyfikowani są Bryan Bouffier i Xavier Panseri (+3:34,6) oraz odrabiający poniesione wczoraj straty Elfyn Evans z Danielem Barrittem (+4:01,7) i Thierry Neuville z Nicolasem Gilsoulem (+4:04,1). Dziesiątkę zamykają Craig Breen i Scott Martin (+5:06,6), którzy na pierwszej piatkowej pętli zmagali się z awarią układu hamulcowego. Jedenasta lokata należy do najszybszych w WRC2: Jana Kopecky'ego i Pavla Dreslera (+8:11,8).

- Nadal jest trudno, ale zrobiliśmy kilka dobrych czasów. Nie jest źle. Jadę bezpiecznie i bez błędów. Teraz potrzebuję odpoczynku przed jutrem - mówił Bouffier.

- To zachęcający dzień. Budowałem pewność siebie - mówił Evans.

- Samochód działa naprawdę dobrze. Starałem się wykorzystać całą drogę i jechać czysto oraz gładko. Który będę na mecie? Nie wiem. Są odcinki na których odrabiamy po 30 sekund, więc wszystko jest możliwe - podsumował Neuville.

- Rozczarowujące było to, że pozostali mieli dzisiaj problemy. Miałem dobrą walkę z Ericiem [Camillim-red.], ale jestem długo w tym sporcie i takie są rajdy. Gdy zobaczyłem, że ma on problemy zwolniłem tempo i jestem bardziej ostrożny - tłumaczył Kopecky.

Zamykający piątkową rywalizację oes Vaumeilh-Claret 2 (15,18 km) najszybciej pokonał Thierry Neuville. Drugi czas zanotował Jari-Matti Latvala (+7,4), a trzeci był Ott Tanak (+8,1). Czołową piątkę uzupełnili Kris Meeke (+10,6) i Elfyn Evans (+11,1).

Na jutro organizatorzy zaplanowali pięć odcinków specjalnych. Pierwsze dwie pętle będą składać się z oesów Agnières-en-Dévoluy - Corps (29,16 km) i Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve (16,87 km). Dzień zakończy pokonywany w czwartkowy wieczór oes Bayons - Bréziers (25,49 km). Rywalizacja rozpocznie się o 8:08.

fot. M-Sport/TGR WRC