Rally Sweden 2018 - 140 oes Neuville'a

pią, 16 lutego 2018 godz. 09:43:07 skomentuj rajdy

Thierry Neuville | fot. Hyundai Motorsport

Thierry Neuville, który zapisał na swoje konto 140 oesowy triumf w rajdowych mistrzostwach świata, został nowym liderem Rajdu Szwecji. Belg popisał się świetnym czasem na blisko 25-kilometrowym oesie Svullrya, gdzie o 1,6 sekundy pokonał Esapekkę Lappiego i o 6,1 sekundy Andreasa Mikkelsena.

- Cieszę się każdą chwilą. Myślę, że to dobry czas - oceniał Neuville.

- To był zdecydowanie lepszy oes - krótko podsumował Lappi.

- Było w porządku. Jeśli jesteś w stanie podjąć ryzyko, to można mocno atakować i zyskać czas. Jeszcze długa droga do mety, ale cieszę się moją jazdą - mówił Mikkelsen.

Za czołową trójką sklasyfikowano Craiga Breena (+7,0). Najszybszy kierowca Citroena okazał się lepszy od zespołowego kolegi: Madsa Ostberga (+7,8). Szósty czas zanotował Jari-Matti Latvala (+9,2).

- Starałem się, by jazda była naprawdę czysta. Pojechałem bez błędów i ciągle walczymy - komentował Breen.

- Było dość ciężko. Przyczepność nie jest najlepsza. Walczyłem na hamowaniach i z trakcją. W kilku miejscach miałem problem, by zwolnić przed zakrętem - relacjonował Ostberg.

- Było lepiej. Pierwszy oes był trudny. Teraz znalazłem swój rytm - informował Latvala.

Czołową dziesiątkę zamknęli Ott Tanak (+10,2), Hayden Paddon (+10,6), Teemu Suninen (+10,8) i Kris Meeke (+14,3). Jedenasty czas zanotował Elfyn Evans (+18,2), a dwunasty, zmagający się ze świeżym śniegiem, Sebastien Ogier (+20,1).

- Jest dużo gorzej niż na poprzednim odcinku. Na szczycie jest sporo luźnego śniegu. Było bardzo ciężko - komentował Tanak.

- Jest tak samo jak na pierwszym odcinku. Trzeba trzymać się linii. Pod koniec zmagałem się z przodem auta. Wprowadzimy pewne zmiany w ustawieniach i to powinno pomóc - mówił Paddon.

- Było w porządku. Przyczepność jest lepsza, ale wszyscy poprawiają się - mówił Suninen.

- Jadę swój rajd. Widzę linię na drodze, ale nie czuję się pewnie - tłumaczył Meeke.

- Nie jest dobrze. Utknąłem na starcie. Na tym oesie jest więcej luźnego śniegu niż na poprzednim - mówił Ogier.

Po trzech odcinkach czołówkę tworzą Neuville, Tanak (+2,7), Lappi (+4,3), Mikkelsen (+5,6), Ostberg (+7,1) i Latvala (+11,5). Drugą szóstkę tworzą Breen (+13,5), Paddon (+17,3), Suninen (+17,9), Meeke (+25,2), Ogier (+27,6) i Evans (+28,3).

W WRC2 na fotelu lidera umocnił się Takamoto Katsuta. Japończyk ma 10,1 sekundy przewagi nad Ole Christianem Veibym. Na trzecie miejsce awansował Hiroki Arai (+15,6). Łukasz Pieniążek traci do lidera klasy ponad minutę.

fot. Hyundai Motorsport